Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Potvrzeno. Chovatelka nedávala zvířatům vodu a krmivo. Vědomě

21. 1. 2020

Potvrzeno. Chovatelka nedávala zvířatům vodu a krmivo. Vědomě 0 snímků
Týrání zvířat v obci Slemeno u Hostinného odhalené před rokem míří ke státnímu zástupci. Bývalá zootechnička podle policejních vyšetřovatelů utýrala zvířata hlady, přestože pro ně měla dost krmiva. Šestatřicetileté ženě nyní hrozí až pět let vězení.

Případ brutálního týrání vyšel najevo loni v lednu. Policie se o něm dozvěděla z anonymu. Na hospodářství pak našla společně s veterináři těžko pochopitelný výjev. Podvyživenou kozu, tři prasata, husu a psa. A také uhynulá zvířata - jalovici, krávu, tři prasata a čtyři slepice.

"V rámci kontroly byly zjištěny skutečnosti, které se zcela vymykají veškerým zásadám péče o zvířata a zacházení s uhynulými zvířaty. V chovu se nacházely neodklizená uhynulá těla zvířat ve značném stádiu rozkladu, další kusy byly podvyživené a jejich trápení ukončí utracení," oznámil tehdy mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Veterináři ihned podali na chovatelku trestní oznámení. Případem se podrobně zabývala i policie. „Chovatelce klademe za vinu, že minimálně od listopadu 2018 do konce ledna loňského roku omezovala výživu zvířat a v objektu bývalého zemědělského družstva je chovala v nevhodných podmínkách. Zcela vědomě neměla zvířatům zajistit pravidelný přísun krmiva i vody a také vyhovující životní podmínky,“ uvedl policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Pitva totiž potvrdila obavy veterinářů. „Ke smrti zvířat došlo následkem dehydratace a vyhladovění s následným akutním srdečním selháním,“ upřesnil Vincenc.

Pro špatný zdravotní stav musela být ještě dodatečně poražena tři silně podvyživená prasata. „Policejní komisař po vyhodnocení všech důkazních prostředků dospěl k závěru, že obviněná žena nijak nezabránila utrpení zvířat. Neučinila také žádné kroky k odvrácení fatálních následků a zavinila tím ve větším počtu jejich uhynutí,“ upřesnil mluvčí.

Kriminalisté proto případ překvalifikovali na přečin týrání zvířat. Ženě tak u soudu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. „Stíhána je na svobodě. Žena si již převzala obvinění,“ dodal policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR