Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Sedm požárů aut za víkend. Víte, jak s ohněm bojovat?

6. 10. 2020

Sedm požárů aut za víkend. Víte, jak s ohněm bojovat? 11 snímků
Hasiči museli v posledních dnech zasahovat hned u sedmi požárů dopravních prostředků. Příčinami byly technické závady, ale některé byly následkem dopravní nehody.

Někdy dokáží požár zlikvidovat lidé ještě před příjezdem hasičů, pokud pohotově použijí hasicí přístroj. "Při včas zpozorovaném začínajícím požáru může být taková pomoc velmi jednoduchá a účinná. Hasicí přístroj sice není zařazen do povinné výbavy našich automobilů, ale může zachránit celé vozidlo, případně můžeme pomoci někomu jinému," upozornila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Kdo chce ale bojovat s ohněm, měl by postupovat podle pravidel doporučených právě hasiči. Nejprve auto zastavit, vyndat klíče ze zapalování a rychle vůz opustiti. Následně poskytnout pomoc lidem, kteří ji potřebují a ihned zavolat hasiče na čísle 150 nebo 112.

"Začínající požár můžete zkusit uhasit hasicím přístrojem, postupujte však velmi opatrně. Kapota se musí otvírat pomalu, jinak by nastal takzvaný komínový efekt a plameny by z auta šlehaly do výšky. Při použití hasicího přístroje je potřeba hasit pouze přes mezeru mírně otevřené kapoty," zdůraznila Martin Götzová.

(pac, tz-gö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči