Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Okrádal seniory, vydával se za poslíčka nebo balíkovou službu

31. 8. 2020

page.Name
Kriminalisté ukončili vyšetřování případu okrádání seniorů. Z osmi skutků je obviněný 52letý muž z Náchodska. Podle policie mu hrozí až osm let vězení, mimo jiné i proto, že se trestné činnosti dopouštěl za nouzového stavu.

Zloděj řádil od loňského října do letošního června v domovech seniorů či domech s pečovatelskou službou na Rychnovsku, Náchodsku a Trutnovsku. Izolované seniory nepřestával okrádat ani v době nouzového stavu.

Téměř ve všech případech na výpravy do domovů vyrážel na kole. "Před dveřmi zazvonil na některý ze zvonků a vydával se za balíkovou službu, poslíčka nebo někoho, kdo hledá zaměstnance. Uvnitř objektu se vloudil do bytu či pokoje seniora pod záminkou napsání vzkazu pro sousedního obyvatele nebo někoho z personálu. Nechal si od starých lidí přinést papír a psací potřeby, někdy i vodu k pití. Mezitím jim sebral peníze nebo peněženku s jejich finanční hotovostí i doklady," uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová.

Muž rovněž okradl jednoho tělesně postiženého. Podle kriminalistů se celková škoda vyšplhala na zhruba 20 tisíc korun.

Zloděj se při krádežích zřejmě spoléhal na svůj nenápadný vzhled i špatnou paměť seniorů. Díky záznamům z bezpečnostních kamer ale kriminalisté zadokumentovali nejen to, kdy a jak se za seniory dopravoval, ale i jeho vizáž pod rouškou a v neposlední řadě i právě získaný lup.

"Protože tři krádeže provedl v době nouzového stavu, vyšetřovatel proti němu zahájil trestní stíhání podle vyšší trestní sazby," upřesnila Prachařová.
Obviněný je ze zločinů krádeže vloupáním (ke vniknutí do objektů užíval lsti), v případech mimo nouzový stav za přečiny krádeže vloupáním, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Hrozí mu až osmiletý trest odnětí svobody.

(pac, tz-epr)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek
Video: Policie ČR