Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Peugeot skončil po smyku ve Volanově mimo silnici

5. 8. 2020

Peugeot skončil po smyku ve Volanově mimo silnici 0 snímků
Nepřiměřená rychlost byla pravděpodobně hlavní příčinou úterní dopravní nehody, která se stala ve Volanově, na hlavním tahu z Trutnova na Pilníkov.

"Čtyřiatřicetiletý muž zřejmě nepřizpůsobil rychlost své jízdy a v levotočivé zatáčce dostal smyk. Následně vyjel mimo silnici, zadní částí vozidla narazil do kovového silničního svodidla a havaroval mimo komunikaci," oznámila policejní mluvčí Lucie Konečná.

Policisté na místě provedli dechovou zkoušku, která byla negativní. "Předpokládaná škoda je 30 tisíc korun. Naštěstí nedošlo k žádnému zranění," upřesnila mluvčí. Veškeré okolnosti úterní bouračky jsou v šetření dopravních policistů.

Za několik posledních deštivých dnů došlo k více podobným nehodám - na mokrém asfaltu jich přibylo právě kvůli smyku. Policisté proto připomínají obecná pravidla, jak se zachovat, když dostanete smyk: "Nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem," uvedla Konečná.

Je ale také dobré vědět, jaký náhon vozidlo má. "Jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný smyk bude řešit řidič s náhonem zadním," vysvětlila policejní mluvčí.

Většina odborníků se ale přiklání k všeobecnému pravidlu. "Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne. Do zatáčky se tedy vjíždí pomalu, projíždí se při pravém okraji silnice a dokončí se výjezd. Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá," doplnila Konečná.

Výhodu má řidič, který má auto vybavené antiblokovacím systémem brzd ABS, elektronickou stabilizací podvozku ESP nebo protiskluzovým systémem kol TCS.

(pac, tz-lko)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči a Policie ČR