Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Auta už se v horách tolik nekradou. Nejsou zloději

12. 2. 2020

page.Name
Ještě před deseti lety byly Krkonoše rájem pro zloděje aut. Nyní je situace jiná. Krádeží ubylo, většina lupičů je totiž momentálně za mřížemi.

Jak na horách začala turistická sezóna, byly nájezdy gangů poměrně časté. Desetinásobně totiž přibylo návštěvníků i aut, ale počty hlídkujících policistů se téměř neměnily. Lupiči byli dobře organizovaní, za jediný večer dokázali ukrást z jednoho horského střediska tři nebo čtyři auta najednou, a rychle s nimi zmizet v Polsku. Největší zájem měli lupiči o auta značek Volkswagen a Audi.

„Pachateli byly gangy z Polska, ze severních Čech, ale i z jiných koutů republiky. Od roku 2012 se nám ale dařilo je po delší době dostat do věznic a od té doby počet kradených aut na horách klesá,“ potvrdil vrchní komisař trutnovské policie Pavel Horný.

V roce 2012 policie chytila hned několik organizovaných skupin zlodějů, které se zaměřovaly na dražší (luxusnější) vozy. Jedna (česká) si například vytipovala auta ještě v noci, ale z hor s nimi odjížděla až ráno, aby byla nenápadná v ranním provozu vozidel, které zásobují hotely a pensiony. Další (polská) parta řádila i v Trutnově. Ukradené vozy mizely za hranicemi, kde byly téměř okamžitě rozebírány na náhradní díly.

Zatímco před deseti lety zmizely za čtyři zimní měsíce z hor mnohdy až tři desítky aut, loni jich za celý rok v trutnovském okrese bylo ukradeno jen 14. „Kdysi to byla významná problematika, krádeže osobních motorových vozidel byly na denním pořádku. Ta doba skončila,“ potvrdil ředitel trutnovské policie Pavel Škandera. Za letošní zimu bylo zatím v horách ukradené jediné auto, a to v Horní Malé Úpě.

To ale neznamená, že by se vůbec nekradlo. Zhruba poslední čtyři roky se krade jinak, a jinde. Auta zloději odcizí v Rakousku nebo Německu, ale přes naši republiku i místní region se je pak jako řidiči snaží převézt do Polska jiní lidé. „Na tu službu jsou často najímáni uživatelé drog, ujedou s tím autem třeba i 700 kilometrů,“ upozornil Škandera.

Už několikrát se stalo, že si trutnovští policisté kradených aut všimli, a dokázali je zadržet. A to i přesto, že se jim pašeráci kradených aut snažili ujet. „Víme, že jsme tranzitním místem. Kradená auta mnohdy projedou celou republiku, a našim policistům se je podaří objevit a zadržet při výkonu služby právě tady u nás. To nás těší,“ přiznal Škandera.

K nalezení auta pomáhají policistům moderní lokalizační systémy a elektronika. Díky tomu místní hlídky o kradených autech vědí. Podobné je to s úbytkem krádeží vozidel přímo v trutnovském okrese. Střežená parkoviště, kamerové systémy, bezpečnostní prvky a elektronika v autech, a také opakované silniční kontroly odradily zloděje, kteří ještě jsou na svobodě. „Určitě k lepší situaci pomohl soubor těchto opatření,“ potvrdil Pavel Horný.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Policie ČR