Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Autora hanlivých nápisů z Hrádečku policie nenašla

18. 2. 2020

page.Name
Ani po čtyřech měsících není jasné, kdo v říjnu počmáral Havlovu chalupu hanlivými nápisy. Policie vyšetřování případu ukončila a odložila, oznámil dnes policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

„Po důkladném vyhodnocení všech získaných poznatků, ohledáním místa činu a prověrce v okolí události, nedospěli k osobě pachatele a případ po vyčerpání všech dostupných úkonů odložili,“ uvedl mluvčí.

Hanlivé nápisy se na dřevěných vratech Havlovy chalupy na Hrádečku objevily ve čtvrtek 10. října ráno. Slova ožrala, feťák, kurevník někdo zřejmě načmáral na chalupu přes noc. Policie se pustila ihned do vyšetřování, ale pachatele nenašla.

„Vzniklou škodu policisté vyčíslili odborným vyjádřením na bezmála pět a půl tisíc korun. Oprávněný správce budovy se však s žádnou škodou nepřipojil pro případ náhrady v trestním řízení. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie,“ upřesnil Vincenc.

Policisté případ dokumentovali jako podezření z trestného činu poškození cizí věci. Pachateli hrozil až roční trest odnětí svobody, trest zákaz činnosti nebo propadnutí věci.

Václav Havel koupil chalupu v osadě Hrádeček u Vlčic v roce 1967. Za socialismu v ní jako dramatik psal divadelní hry, a také se scházel s lidmi z disentu. Když pracoval v trutnovském pivovaru, dojížděl z ní každý den do práce svým mercedesem.

Ani po revoluci nepřestal Havel na chalupu jezdit. Často tam pobýval. Díky němu se Trutnovsko v červenci 1999 zapsalo do dějin české politiky, když na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s Havlem projednal ožehavou situaci v Kosovu.

Po skončení prezidentského úřadu v roce 2003 se milovaná chalupa na Hrádečku stala pro Havla oblíbeným cílem odpočinku. Na chalupě také 18. prosince 2011 zemřel. Objekt nyní patří vdově po Václavu Havlovi Dagmar Havlové.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Robert Feješ