Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Drogová situace se příliš nemění, hlásí Riaps

3. 2. 2020

page.Name
Žádný razantní nárůst ani úbytek uživatelů drog, a v rámci republiky průměr. Tak hodnotí odborníci drogovou scénu za loňský rok v našem okrese. Tedy aspoň tu, o které vědí v trutnovském Kontaktním centru RIAPS.

V centru poskytují nízkoprahové zdravotní a sociální služby uživatelům návykových látek a jejich blízkým osobám. Ambulatně, i v terénu. Loni je využilo 272 uživatelů a 34 rodičů či jiných blízkých osob. „Stěžejními uživateli služby zůstávají problémoví uživatelé nelegálních drog, na území okresu Trutnov se převážně jedná o uživatele pervitinu, kteří tvoří téměř sedmdesát procent klientely. Významným faktorem se v tomto ohledu zdá blízkost hranic s Polskem, kde je snazší získávat prekurzory k výrobě pervitinu,“ vysvětlil vedoucí služby Ondřej Čalovka.

Ve výrazné menšině jsou podle statistik uživatelé kanabinoidů, opiátů a dalších ilegálních návykových látek. Uživatelům nelegálních drog bylo vyměněno necelých 76 tisíc kusů injekčních stříkaček, z toho více než 30 tisíc kusů přímo v terénu. „Nalezeno a bezpečně zlikvidováno bylo 34 kusů stříkaček. V rámci sběru pohozeného materiálu spolupracujeme s technickými službami a městskou policií,“ upřesnil Čalovka.

Riaps nepůsobí jen v Trutnově, ale i v dalších větších městech okresu jako jsou Dvůr Králové nad Labem, Vrchlabí, Úpice a Hostinné. Služby centra ale využívají lidé z celé republiky.

Druhou nejpočetnější skupinou v Kontaktním centru jsou uživatelé alkoholu. Tvoří už téměř jednu pětinu všech klientů. „Obecně se drogová scéna příliš nemění a v meziročním srovnání se jeví jako stabilizovaná. Okres Trutnov je, stejně jako celý Královéhradecký kraj, průměrně zasaženou oblastí,“ dodal Ondřej Čalovka.

RIAPS (Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb) funguje v Trutnově od roku 1997. Sídlí v Procházkově ulici, vedle nového Střediska volného času Na Nivách.

(pac, tz-oč)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: RIAPS