Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Policie chytila cizince, kteří kradli nářadí z dodávek

8. 2. 2020

page.Name
Vrtačky, ráčnové klíče, vibrační desky, ale také prodlužovací kabely nebo stropní svítidla. To vše a spousta dalšího nářadí nenávratně mizely z dodávek zaparkovaných na stavbách. Propracované a několik měsíců se opakující krádeže nyní utnula policie. Zloděje chytila a soudce je ihned poslal do vazby. Nyní jim hrozí až osm let vězení.

Dva cizinci ve věku 39 a 43 let v hradeckém kraji loupili opakovaně. Přijeli na vytipované místo, odcizili nářadí za desítky tisíc korun a zmizeli zpět ve své zemi. Neustále měnili místa.

Někde ale neuspěli. Například v sobotu 25. ledna v šest ráno sice vzali ze zaparkovaného auta v Trutnově elektrické nářadí ze zhruba sto tisíc korun. Majitel to ale zjistil včas a zavolal policii. I proto se zřejmě našlo nářadí ukryté u nedaleké autobusové zastávky.

Další krádeže se odehrály první únorový víkend na Rychnovsku. V prvním případě s nářadím zmizel ze stavby i pracovní vozík, nouzová světla či gola sada nástrčných klíčů a hlavic. Ve druhém zmizelo stavební nářadí hned ze tří dodávek v Potštejně. Škoda vždy přesáhla desítky tisíc korun.

Nyní si na zloděje došlápla policie. „V několika vlnách měli opakovaně krást v různých místech Královéhradeckého kraje nářadí z dodávkových vozů. Jednalo se například o vrtačky, aku šroubováky, bourací kladiva a podobně. Obviněni jsou oba muži rovněž z přečinu poškození cizí věci a přečinu porušování domovní svobody,“ oznámila policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

 

Ve čtvrtek se totiž cizinci už domů nedostali. Kolem páté hodiny ráno je zadržela na Trutnovsku krajská zásahová jednotka. „Oba cizinci jsou trestně stíhaní za krádeže, kterých se měli za poslední období dopouštět na různých místech našeho kraje, přičemž škoda, kterou svým jednáním na dnes již objasněných případech způsobili, dosahuje částky několika set tisíc korun. Minimálně v jednom ze skutků se škoda vyšplhala až na částku kolem 100 tisíc korun,“ upřesnila Vlčková.

Kriminalisté ještě ale musí objasnit, kolik toho oba zloději mají skutečně na svědomí, a odcizené nářadí po nezbytných procesních úkonech vrátit majitelům. „Odhalení této trestné činnosti, v níž se vyskytuje i mezinárodní prvek, bylo pro kriminalisty velice obtížné. Trestnou činnost páchali cizinci nepravidelně a počínali si velice sofistikovaně. I přesto však nakonec uvízli v policejní síti,“ sdělila Vlčková.

V případě uznání viny hrozí oběma zlodějům až osm let vězení.

Majitelům vozidel, kteří v nákladových prostorách zanechávají věci jako například nářadí či materiál, často i v hodnotě několika desítek tisíc korun, policisté radí, aby svá auta parkovali pokud možno na zabezpečených místech. „Například pod kamerovými systémy, v garážích, na oplocených či hlídaných areálech a parkovištích. U zaparkovaných vozidel totiž platí víc, než jindy, že příležitost dělá zloděje,“ dodala policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

(pac, tz-mvl)
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Policie ČR