Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny i problémy v dopravě

5. 2. 2020

page.Name
Kluzké silnice, stromy spadlé na elektrické vedení, lanovky mimo provoz. To jsou nejčastější následky aktuálních rozmarů počasí. Silný vítr, mokrý sníh a sněhové jazyky způsobily řadu komplikací, napilno kvůli tomu měli především hasiči, energetici a silničáři.

Jako první hlásili škody energetici. „Na východě Čech jsme dnes ráno evidovali zvýšenou poruchovost – převážně v horských a podhorských oblastech Krkonoš - Vrchlabí směrem Špindlerův Mlýn, Rýchory, Prkenný Důl, Rokytnice nad Jizerou/ a Orlických hor. Situace byla nejhorší kolem půl sedmé až sedmé ráno, kdy se bez energie ocitly desítky domácností. Na odstraňování poruch intenzivně pracujeme a více jak dvě třetiny se již podařilo odstranit a situace se stabilizuje,“ oznámil mluvčí energetické společnosti ČEZ Šárka Beránková – Lapáčková.

Stromy spadlé na silnice omezily na mnoha místech dopravu. „V Jívce jsme vyprošťovali autobus, který dostal na silnici smyk a zůstal stát napříč silnicí. Ve Zlaté Olešnici skončil v příkopu prázdný kamion,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

U Pilníkova najel vlak na větev spadlou do kolejiště, incident se obešel bez zranění. Za dopoledne evidovali hasiči třicet hlášených událostí. „Z toho asi dvě třetiny byly právě na Trutnovsku,“ upřesnila Götzová.

Vítr už včera zastavil horní úsek lanovky na Sněžku. Vítr totiž dosahoval místy rychlosti až 90 kilometrů v hodině, lanovka ale může jezdit jen do rychlosti větru 60 kilometrů. Dnes dopoledne byly mimo provoz oba úseky lanovky na Sněžku, v poledne se rozjela aspoň spodní část. Kvůli vichru včera ani dnes nejezdila lanovka na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou, mimo provoz dnes byly lanovky na Medvědíně a ve Svatém Petru.

Horská služba nedoporučuje hřebenové túry, kromě silného větru totiž komplikují pohyb po horách závěje a velmi špatná viditelnost.

(pac, tz-gö, šbe, hs)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: hasiči