Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Vichr opět řádil, na Sněžce dosahoval rekordní rychlosti

24. 2. 2020

Vichr opět řádil, na Sněžce dosahoval rekordní rychlosti 0 snímků
Zhruba sedmdesát výjezdů měli hasiči v hradeckém kraji kvůli silnému větru, který se v noci přehnal regionem. Nejvíc práce měli v trutnovském okrese, kde museli likvidovat 36 událostí. Všechny se obešly bez zranění.

Region zasáhl neobvykle silný vítr. Podle meteorologů rychlost větru na české straně Sněžky u Poštovny dosahovala 180 kilometrů v hodině. Na polské údajně dokonce 223 kilometrů v hodině.

Vichr napáchal spoustu škody. Ve většině případů museli hasiči odstraňovat spadané větve a stromy ze silnic. Se zajištěním uvolněných částí střech pomohli hasiči ve Strážném, Vrchlabí a Trutnově. V několika případech jednotky čistily ucpané propustky a pomohly s čerpáním vody z objektů. „Evidujeme také dvě dopravní nehody, kdy auto narazilo do stromu nebo strom spadl na auto (Hořičky a Dolní Dehtov),“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Ve Vrchlabí silný vítr uvolnil střechu u rodinného domu. Ve Dvoře Králové nad Labem najel vlak do stromu, který spadl na koleje. "Ucpané kanálové vpusti pročišťovali hasiči ve Svobodě nad Úpou a Malých Svatoňovicích. V Horním Maršově instalovala dobrovolná jednotka provizorní povodňové zábrany u rodinných domů," oznámila Götzová. 

Silný vítr přidělal starosti i energetikům. Nejvíce poruch řeší na severovýchodě Čech, tedy v kraji Libereckém (16 poruch na vysokém napětí), v Ústeckém (12) a v Královéhradeckém (12) - Trutnovsko, Náchodsko, Jičínsko, Hradecko. Nejvíce odběrných míst bez elektřiny je ve Středočeském kraji (5600) a Pardubickém kraji (přes 5 tisíc).

„V terénu jsou stovky pracovníků poruchových čet, od neděle se snaží obnovit dodávky elektřiny našim zákazníkům příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení, došlo k přetrhání vodičů, ulomení izolátorů,“ upřesnila mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

(pac, tz-šbe, gö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči