Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Polovina prodejců v Krkonoších prodala alkohol mladistvým

2. 9. 2020

page.Name
Polovina obchodníků v Krkonoších, které v srpnu ve dvou vlnách kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), prodala alkohol mladistvým. Ze 110 kontrolovaných prodejců jich alkohol lidem mladším 18 let prodalo 55. Inspekce zkontrolovala ještě dalších 40 prodejců a u 15 z nich zjistila různá pochybení. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Při pět dnů trvajících kontrolách se ČOI zaměřila na hlavní turistická střediska Krkonoš. Kontroly inspekce udělala v Harrachově, Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Velké Úpě, Černém Dole, Žacléři, Mladých Bukách, Horním Maršově a ve Svobodě nad Úpou. Týkaly se namátkově vybraných prodejen potravin, bufetů, rychlých občerstvení, restaurací, vinoték, barů a čerpacích stanic.

Pro kontroly prodeje alkoholu inspekce využila figuranty mladší 18 let, kterým polovina prodejců prodala pivo, víno i lihoviny. Ve správním řízení hrozí prodejcům pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Z dalších pochybení inspektoři například u prodejců zjistili sedmkrát nedodržení míry nápoje nebo hmotnosti pokrmu, sedmkrát nebyl spotřebitel seznámen s cenami. Čtyřikrát prodejci použili nesprávná měřidla, čtyřikrát špatně vydali doklad o zakoupení. Jednou inspekce odhalila prodej padělaného zboží, jednou prodej zboží bez českého návodu.

S 59 kontrolovanými prodejci povede ČOI správní řízení. Čtrnácti prodejcům ČOI uložila na místě pokuty v celkové výši 22.500 korun.

ČTK
Foto: ČOI