Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Mladík ukradl věci za 360 tisíc, k jeho dopadení pomohla náhoda

13. 3. 2021

page.Name
Z pěti trestných činů obvinili kriminalisté 24letého muže z Náchodska. Má na svědomí krádeže, porušování domovní svobody, maření výkonu úředního rozhodnutí, výtržnictví a neoprávněné užívání cizí věci. Spáchal je za nouzového stavu, hrozí mu za to až osmileté vězení.

Podle policistů spáchal mladík během necelých tří měsíců 15 skutků. Způsobil při nich škodu za téměř 360 tisíc korun. Největší při vloupání do jednoho sklepa v Hradci Králové. Z něj odcizil desítky lahví vína a dvě lahve investičního tvrdého alkoholu, sportovní vybavení, náčiní a oblečení, počítačové hry a další věci za více než 220 tisíc korun.

„Další vysokou škodu způsobil v jednom penzionu na Trutnovsku, kde využil ke krádeži příležitosti otevřených dveří. Po jeho prohledání odcizil holicí strojky, smartbook, hodinky a klíče od vozidla, s kterým z místa činu odjel,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Muž se také se vloupal do odběrového místa antigenních testů a sousedících ordinací v Jaroměři, odnesl si ale jen flash disk a pár klíčů. Ze společných prostor jednoho domu v Hradci Králové odcizil několik párů značkových nošených bot v hodnotě čtyři a půl tisíce korun. Dohromady odcizil tři osobní auta a do dalších tří se vloupal.

Na konci ledna se dopustil výtržnosti při odchodu z policejní služebny. „Slovně a gestem policistům pohrozil odplatou a za vstupem se otočil, vytáhl přirození, které ukazoval před dalšími osobami,“ upozornila Kormošová.

Na začátku týdne ho policisté v Jaroměři přistihli, když řídil se zákazem, pod vlivem návykové látky auto v pátrání.

K jeho dopadení pomohla malá náhoda. Ve středu odpoledne na sebe upoutal pozornost na pardubickém hlavním nádraží. Neměl zakryté dýchací cesty. Policisté ho vyzvali k nasazení respirátoru. „Když respirátor vytahoval z batohu, všimli si, že má v batohu několik občanských průkazů a několik osvědčení o registru vozidla. Vyzvali ho k vysvětlení. Přiznal, že jsou kradené,“ sdělila mluvčí.

Policisté mladíka zadrželi a převezli do trutnovské policejní cely k dalším procesím úkonům. „Z vyšetřování vyplynulo, že je každodenním uživatelem pervitinu již několik let, a že nemá žádné zaměstnání. Zákaz řízení mu byl udělen v prosinci loňského roku s platností na jeden rok,“ oznámila Kormošová.

Muž byl v minulosti již několikrát za majetkovou trestnou činnost potrestán. Naposledy loni v září dostal za krádež 300 hodin obecně prospěšných prací.
Policisté podali ke státnímu zástupci podnět na uvalení vazby. Dnes odpoledne soudce návrh akceptoval a muže poslal do vazby poslal.

(pac, tz-iko)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek