Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Odhalená pěstírna: Za rok a půl měli muži za marihuanu utržit 3 miliony

26. 6. 2021

page.Name
Speciální policejní týmy zadržely dva muže (22 a 38 let) podezřelé z pěstování marihuany. Pěstírnu konopí měli na Trutnovsku, kde jim vyrostlo přes 430 rostlin. Podle odhadů je mohli prodat za 3 miliony korun. Nyní jim hrozí až deset let vězení, oznámila policejní mluvčí Iva Kormošová.

„V pronajatém domě na Trutnovsku skrytým vnitřním způsobem za využití sofistikovaných botanických a technických prostředků a to zejména speciálních živných roztoků, substrátů, hnojiv, předřadníků, výbojkových svítidel a ventilačních potrubí vzduchotechniky pěstovali za uměle vytvořených podmínek rostliny konopí,“ uvedla Kormošová.

Starší z pachatelů byl zadržen právě v pěstírně na Trutnovsku. „V budově bylo při domovní prohlídce zajištěno téměř 260 rostlin různého vzrůstu a zařízení a komponenty k pěstování marihuany. V tomto domě měli ve dvou pěstebních cyklech vypěstovat přes 430 rostlin,“ sdělila mluvčí.

Mladší z pachatelů byl zadržen ve svém bydlišti na Nymbursku. Policisté u něj zajistili 300 gramů sušiny. V jeho dalším pronajatém domě (také na Nymbursku) odhalili pěstírnu, kde bylo zhruba 200 květináčů se zbytky rostlin. „Ani u jednoho domu nebylo navenek poznat, že by se v nich nacházela pěstírna,“ zdůraznila Kormošová.

Z policejního vyšetřování vyplynulo, že starší z mužů pobýval osm let na Jamajce. Do Česka přijel na začátku loňského ledna na návštěvu. Covidová pandemie mu nedovolila se na Jamajku vrátit. „Kvůli své obživě a potřebě peněz na zpáteční letenku se seznámil na jedné párty s mladším mužem, který po společné domluvě pronajal domy, zafinancoval zřízení pěstírny a její provoz. Starší z mužů se o rostliny staral. Oba jsou uživateli marihuany, mladší občasným, ale starší prý zvládne i deset jointů denně,“ řekla policejní mluvčí.

Přestože oba byli nezaměstnaní, na jejich účtu se pohybovali statisícové částky. V době jejich zadržení ale na účtech neměli téměř nic, ani u nich nebyla nalezena žádná větší hotovost. „Hrubým odhadem mohli během roku a půl za marihuanu utržit okolo tří milionů korun,“ upřesnila Kormošová.

Podle policie měl starší z mužů v úmyslu s pěstováním po sklizni skončit a odjet zpět na Jamajku. Kvůli zákazu vycestování se na ni nějaký čas určitě nedostane.

„Oba muži jsou nyní obviněni z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let,“ dodala policejní mluvčí Iva Kormošová.

(pac, tz-iko)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek
Video: Policie ČR