Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

V Malé Úpě někdo ukradl auta za 2,5 milionu korun

7. 6. 2021

page.Name
Krádeží aut v posledních letech v našem regionu výrazně ubylo. Výjimkou byla noc ze soboty na neděli. V Krkonoších hor zmizely vozy Audi a Jeep.

„Dosud neznámý pachatel ze soboty na neděli ze dvou míst v Malé Úpě odcizil uzamčené bílé vozidlo Audi RS4 Avant a též uzamčené červené vozidlo Jeep Grand Cherokee, čímž způsobil škodu přesahující 2,5 milionu korun,“ oznámila policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Policisté už na případu intenzivně pracují. Po dlouhé době jsou to první dva případy, které tak trochu připomínají krádeže z let 2008 - 2012, kdy v turisticky frekventovaných Krkonoších řádily zlodějské gangy.

Kriminalistům se je tehdy podařilo chytit. A také zmapovat způsob, jakým kradli. Například dva lupiči ze severních Čech si po příjezdu do hor na vybraném parkovišti vytipovali vhodné auto pro odběratele. „Nad ránem, kdy předpokládali, že nebudou nikým rušeni, vůz otevřeli a připravili k nastartování. Kolem šesté ráno nenápadně z hor odjížděli každý v jiném autě. Bezprostředně po odcizení vozidlo předávali dál,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

 čtěte také: Policie zadržela dvě skupiny zlodějů aut


Podobným způsobem v Krkonoších řádil i polský gang. Kradených vozů se přitom velice rychle zbavoval. „Odcizená auta byla po převozu za hranice ve většině případů okamžitě rozebírána na náhradní díly a ty dále prodávány,“ upřesnila policejní mluvčí.

Počty odcizených aut tehdy bývaly poměrně vysoké. Organizované gangy se tehdy nebály ničeho, nezastavily je žádné zábrany. Auta mizela ze záchytných parkovišť, ale také od hotelů a penzionů. Například během zimy 2007-2008 ukradli lupiči asi třicítku aut za zhruba 10 milionů korun. K víc než polovině krádeží došlo v horách.

Nejčastěji šli lupiči po škodováckých autech, koncernových vozech Volkswagenu nebo luxusních vozech BMW. V posledních letech ke krádežím prakticky nedocházelo. Až do víkendu. Kriminalisté proto žádají občany, aby si vždy před odchodem zkontrolovali, zda auto zamkli a zabezpečili proti krádeži.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek