Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Úmrtí ženy pod lavinou policie odložila, nezemřela kvůli cizímu zavinění

1. 7. 2021

Úmrtí ženy pod lavinou policie odložila, nezemřela kvůli cizímu zavinění 0 snímků
Policie uzavřela a odložila případ úmrtí ženy po pádu laviny z letošního března. V události neshledala trestný čin. Neštěstí se stalo v lokalitě Černý kotel na polské straně Krkonoš. Ženu z laviny vyhrabali přivolaní záchranáři, s vážnými zraněními ji převezli do nemocnice, kde ale noc po události zemřela.

„Vyšetřovatel došel k závěru, že se nejedná o podezření z trestného činu a tudíž věc nelze vyřídit jinak,“ sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová. Skialpinisté se ale podle policie dopustili přestupku. „Porušení vládního nařízení o omezení volného pohybu osob mezi okresy jsme předali příslušnému správnímu orgánu k dořešení,“ zdůraznila Kormošová.

K tragédii došlo v neděli 14. března. Čtveřice známých přijela do Špindlerova Mlýna z pracovních důvodů. Následně se vydala na skialpech na túru. „Když dorazili do Černého kotle pod Velkým Šišákem na polské straně, strhli lavinu, která dva z nich zavalila,“ připomněla Kormošová.

Jednatřicetiletý muž se z laviny bez zranění vyhrabal, ale 35letá žena zůstala zasypaná. Zbývající dva muže (40 a 46 let) lavina minula. Všichni tři muži ženu okamžitě začali hledat a přivolali záchranáře, kterým se ji s pomocí psa podařilo po zhruba sedmdesáti minutách od zavalení v bezvědomí nalézt.

„Po resuscitaci byla ve vážném stavu letecky transportována do nemocnice, kde svým zraněním podlehla,“ uvedla Iva Kormošová.

Podle analýzy Horské služby ale muži zasypané skialpinistce nepomohli. Neměli lavinou výbavu ani neznali pravidla pro záchranu lidí z laviny. Jiní tři skialpinisté, kteří stále nad místem odtrhu laviny, sice zavolali po pádu laviny o pomoc na linku 155, ale tím jejich aktivita skončila. (podrobněji čtěte ZDE)

Podezření ze spáchání přestupku - porušení vládního nařízení omezení volného pohybu osob mezi okresy jsme předali příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

(pac, tz-iko)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba Krkonoše