Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Policie odložila případ úmrtí mladíka v lavině v Krkonoších v polovině února

29. 4. 2021

page.Name
Trutnovská policie uzavřela a odložila vyšetřování úmrtí sedmnáctiletého skialpinisty v lavině v Obřím dole v Krkonoších v polovině února. Kriminalisté nezjistili, že by mladík zemřel kvůli cizímu zavinění. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Iva Kormošová. Lavina strhla i čtyřicetiletého skialpinistu, který pád masy sněhu přežil.

"Z provedených šetření nevyplynuly žádné skutečnosti, že k úmrtí mladého muže a ke zranění staršího muže došlo cizím zaviněním. Vyšetřovatel vydal usnesení o odložení, neboť se nejedná o podezření z trestného činu," uvedla mluvčí.

Lavinu podle informací horské služby strhl mladší skialpinista, když stoupal žlabem Úpičky v Obřím dole ke Slezskému domu. Po předchozím sjezdu žlabu si jej chtěl sjet ještě jednou. Starší skialpinista po prvním sjezdu žlabu zůstal ve svahu a svého kolegu chtěl při druhém sjezdu nafilmovat a nafotit. V Krkonoších tehdy platil druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

Pomoc záchranářů přivolal starší z mužů, který nebyl masou sněhu zcela zasypán. Na místě zasahovaly také dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. Zraněného a podchlazeného staršího skialpinistu přepravil jeden z nich do traumacentra liberecké nemocnice. Utrpěl pohmožděniny, otřes mozku a zlomeniny. Mladšího muže našla horská služba pod sněhem bez známek života.

Druhou obětí lavin v letošní zimě v Krkonoších se stala pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. V neděli 14. března ji zasypala lavina v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor. Po převozu do nemocnice zemřela. Policie případ jejího úmrtí podle Kormošové nadále vyšetřuje. Žena byla na hřebenech s několika dalšími skialpinisty, kteří jí ale podle horské služby nepomohli. Část jich z místa neštěstí odjela, zbylí neměli vybavení a znalosti záchrany.

ČTK
Ilustrační foto: Horská služba Krkonoše