Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Požárů je letos méně, přesto už způsobily škodu za 4 miliony

8. 4. 2021

page.Name
Rodinný dům, zahradní chatka, ale i lokomotiva jsou na předních místech seznamu největších letošních požárů v trutnovském okrese. Za první tři měsíce roku už způsobil oheň škodu za více než 4 miliony korun.

Hasiči už letos zlikvidovali 43 požárů, o pět méně než za stejné období loňského roku. Nikdo při nich naštěstí nezemřel. Došlo ale k výrazným škodám. „Požáry byla způsobena škoda přesahující čtyři miliony korun, uchráněné hodnoty byly vyčísleny na zhruba 27 milionů korun,“ uvedl Pavel Kuřitka, vedoucí prevence trutnovského hasičského odboru.

Škoda za 1 milion korun vznikla při lednovém požáru rodinného domu ve Dvoře Králové nad Labem. Příčinou byla stavebně technická závada komínového tělesa, došlo ke vznícení přizděného trámu. Rovněž březnový požár technické místnosti polyfunkčního domu ve Vrchlabí způsobil škodu za 1 milion korun. „Příčinou byla nesprávná instalace elektrického spotřebiče,“ upozornil Kuřitka.

Značné škody vznikly při lednových požárech lokomotivy v Bohuslavicích (400 tisíc, příčinou elektrický oblouk) a výtahových rozvaděčů v Janských Lázních (300 tisíc, příčinou technická závada). „A také březnový požár zahradní chatky v Libči se škodou 300 tiscí korun. Jeho příčina je stále v šetření,“ upřesnil Kuřitka.

Oheň ale není nejčastější příčinou hasičských výjezdů. Z celkem 354 letošních zásahů jich bylo 174 tzv. technická pomoc (otvírání bytů, pomoc s pacienty, odklízení stromů, čerpání vody a podobně). Častěji než k ohni ještě hasiči vyjíždějí k dopravním nehodám. Letos už k 51.

(pac, tz-ku, li)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči