Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

U altánu v Dračí rokli našli nevybuchlý granát

20. 4. 2021

page.Name
Policejní pyrotechnik musel v pondělí v šest odpoledne do Dračí rokle v Trutnově. Byla tam totiž nalezená dělostřelecká minuce.

Nacházela se v potoce u nově postaveného altánu v Dračí rokli. Policisté ihned uzavřeli nejbližší okolí. „Přivolaný policejní pyrotechnik potvrdil, že se jedná o nevybuchlý dělostřelecký granát, který si na místě převzal a odvezl k likvidaci,“ uvedl policejní mluvčí Lucie Konečná.

Nálezy munice jsou sice neobvyklé, ale ne zas až tak výjimečné. Lidé nachází dělostřelecké náboje, ruční granáty, zbraně a jinou munici. A nejen ve volné přírodě. Zhruba před měsícem našel 43letý muž přídavné prachové náplně k dělostřelecké munici z druhé světové války na půdě vlastního domu v Bohuslavicích. Munici odvezl policejní pyrotechnik.

Většina nálezů se obejde bez vážnějších komplikací. Policie zpravidla dočasně uzavře místo nálezu a vyčká na příjezd pyrotechnika.

Výjimečně se ale stane, že nález omezí dění v širším okolí. Například v létě 2014 našli dělníci nevybuchlý granát při stavbě nové haly v Náchodské ulici v Trutnově. Policisté tehdy nechali vyklidit nejen staveniště, ale uzavřeli Polskou ulici od Melichara až ke křižovatce na Voletiny. Policejní hlídky v křižovatkách u Patrie a ve Voletinách směrovaly řidiče přes Poříčí.

Policisté doporučují, aby lidé nálezy předmětů podobných vojenské munici ihned ohlásili. „S nálezem nikterak nemanipulujte, pouze zajistěte prostor proti nežádoucímu vstupu dalších osob. Nikdy nemůžete vědět, v jakém stavu se munice nachází a zda nemůže dojít k její iniciaci,“ zdůrazňují policisté.

„Když přivoláte policisty k podezřelé věci a pyrotechnik zjistí, že nic nebezpečného neobsahuje, žádný trest vám nehrozí,“ dodává policejní mluvčí Lucie Konečná.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Policie ČR