Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Mladík dostal s fabií smyk a narazil do domu

14. 5. 2021

Mladík dostal s fabií smyk a narazil do domu 4 snímků
Smyk byl zřejmě hlavní příčinou čtvrteční dopravní nehody, která se v sedm hodin ráno odehrála na hlavním tahu v centru Pilníkova.

„Osmnáctiletý řidič ve vozidle Škoda Fabia zřejmě dostal smyk a při průjezdu levotočivé zatáčky vyjel mimo komunikaci a čelně narazil do budovy,“ oznámila policejní mluvčí Lucie Konečná.

Policisté na místě provedli dechovou zkoušku. Měla negativní výsledek. „Odhadnutá škoda dosahuje dvaceti tisíc korun,“ upřesnila Konečná.

JAK ZVLÁDNOUT SMYK
přední nápravy (vůz dostatečně nezatáčí):
ubrat plyn, nepoužívat brzdu
volantem pouze vyrovnávat, aby vůz zůstal na silnici
sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat

zadní nápravy (vůz se točí kolem své osy):
ubrat plyn, nikdy nebrzdit
natočit volant proti vybočení zádi a sešlápnout spojku (když se záď auta natočí doprava, točte volantem doleva a naopak - dráha vozu by se měla vyrovnat a měli byste zůstat na silnici)

Podle odborníků je dobré při smyku nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem. Jenže, kromě obecných rad jsou potřeba i některé konkrétní. Například jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný se zadním. „Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne. Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá,“ upozornila policejní mluvčí Lucie Konečná.

Výhodou je, pokud je vůz vybaven antiblokovacím systémem brzd ABS, elektronickou stabilizací podvozku ESP nebo protiskluzovým systémem kol TCS.

(pac, tz-lko)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči a Policie ČR