Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Při vyklízení domu našel ve sklepě dělostřelecký granát

31. 5. 2021

page.Name
Téměř každý měsíc někdo v našem okrese najde munici. Naposledy včera odpoledne při vyklízení domu v Borovničce.

Nález ohlásil 44letý muž. „Při vyklízení domu nalezl ve sklepě střelu a další podezřelé předměty a proto ihned kontaktoval policii,“ uvedl policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Na místo přivolaný pyrotechnik označil střelu jako dělostřelecký granát velikosti 3,7 milimetrů. Identifikoval rovněž tři kusy třecích zapalovačů ke granátům. „Všechny tyto předměty pyrotechnik od oznamovatele převzal k dalšímu opatření,“ upřesnila Pižlová.

Zdaleka nešlo o ojedinělý nález. Dva neznámé předměty připomínající dělostřeleckou munici z druhé světové války našel 43letý muž na konci března na půdě vlastního domu v Bohuslavicích. Munici nakonec odvezl přivolaný policejní pyrotechnik.

Počátkem května našel hledač s detektorem kovu uprostřed lesa v Dolním Dvoře u Vrchlabí podezřelou bednu. Uvnitř byly kromě písemností střelivo a ruční granát. Pyrotechnik vše zajistil a odvezl k odborné likvidaci.

Ke zranění ani ohrožení osob ani v jednom případě nedošlo. Policisté doporučují, aby lidé nálezy předmětů podobných vojenské munici ihned ohlásili. „S nálezem nikterak nemanipulujte, pouze zajistěte prostor proti nežádoucímu vstupu dalších osob. Nikdy nemůžete vědět, v jakém stavu se munice nachází a zda nemůže dojít k její iniciaci,“ zdůraznil policejní mluvčí Aleš Brendl.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR