Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

V Krkonoších se objevili pytláci, někdo tam postřelil čápa a usmrtil volavku

10. 5. 2021

V Krkonoších se objevili pytláci, někdo tam postřelil čápa a usmrtil volavku 0 snímků
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dvěma případům pytláctví. V Horním Maršově někdo postřelil čápa černého a ve Vítkovicích usmrtil volavku popelavou. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Zraněný čáp byl nalezen 15. dubna a usmrcená volavka 21. dubna. V obou případech šlo o střelné zranění. "Za posledních 15 let v Krkonoších nic podobného nepamatuji," řekl dnes Drahný.

Postřelený čáp byl nalezen v Horním Maršově na území ochranného pásma KRNAP, v bezprostřední blízkosti národního parku. "Vzhledem k charakteru poranění jsme jej převezli do Záchranné stanice ČSOP JARO v Jaroměři. Čáp měl otevřenou zlomeninu zápěstí, a proto mu veterinář musel poraněné křídlo amputovat. Čáp byl poraněn v 18. roce svého života, jeho návrat do volné přírody není možný," uvedl Drahný.

Čáp byl okroužkován jako mládě 23. června 2003 na hnízdě v Teplicích nad Metují na Náchodsku, během svého života byl několikrát kontrolován na různých místech ČR, od roku 2019 hnízdil v Mokřinách na Žacléřském hřbetu. V letech 2019 a 2020 čápi na tomto hnízdě úspěšně vyvedli mláďata. Podle pobytových stop ornitologové přítomnost čápů na tomto hnízdě zjistili i letos.

V případě čápa černého Krkonoše přišly o zkušeného dospělého jedince, který v minulých letech úspěšně rozšiřoval populaci tohoto zvláště chráněného druhu. V případě volavky jde o zabití ptáka ve volné přírodě ve zvláště chráněném území, respektive v jeho ochranném pásmu, uvedla správa parku.

Čáp černý je chráněný ptačí druh v kategorii silně ohrožených, navíc jde o jeden z druhů, pro které byla v Krkonoších vyhlášena Ptačí oblast v evropské soustavě Natura 2000. Krkonoše jsou v ČR jedním z důležitých území jeho výskytu. Na obou stranách hranice hnízdí zhruba 20 párů. Obecné druhové ochrany požívá i volavka popelavá, která v Krkonoších hnízdí jen vzácně. Podle Drahného na obou stranách hor hnízdí jen čtyř až šest párů. "Příčinou úmrtí volavky popelavé bylo zastřelení," dodal Drahný.

ČTK
Foto: Správa KRNAP