Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Hasiči měli na Silvestra klidněji, policisté bleskově našli pohřešovaného

1. 1. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji bylo v poslední den roku 2020 a v prvních hodinách letošního roku z hlediska záchranářů a policie klidněji než v předchozích letech. Hasiči zasahovali u 14 událostí, před rokem ve stejném časovém úseku vyjížděli k 38 událostem. Vyplynulo to z dnešního hlášení hasičů, zdravotnických záchranářů a policie. Silvestrovské oslavy byly tentokrát poznamenané přísnými opatřeními kvůli epidemii nemoci covid-19, byl zákaz nočního vycházení. V ČR od neděle platí restrikce odpovídající pátému, nejpřísnějšímu, stupni protiepidemickému systému PES.

Poslední den roku 2020 hasiči do půlnoci zaznamenali celkem 11 událostí. "Oproti tomu 31. prosince 2019 jich bylo za stejnou dobu 25. Stejně tak byly klidnější první hodiny nového roku 2021, během kterých do 06:00 evidujeme tři události. Počátek roku 2020 byl loni bouřlivější, za stejný časový úsek vyjížděly jednotky loni k 13 událostem," sdělila dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

K poslední události roku 2020 vyjížděly tři jednotky hasičů do Durychovy ulice v Hradci Králové, šlo o požár v bytovém domě. "Průzkumem hasiči zjistili, že došlo k ohoření okna na balkóně, kde byla zapálená svíčka. Při události nebyl nikdo zraněn, požár se podařilo uhasit před příjezdem jednotek. Škoda byla vyčíslena asi na 3000 korun," sdělila mluvčí.

První zásah roku 2021 si zapsali profesionální hasiči z Dobrušky a dobrovolní hasiči z Trnova, když vyjeli v 01:11 k ohlášenému požáru plastového kontejneru na papír v Trnově, části obce Záhornice.

Hasiči v Královéhradeckém kraji v noci na dnešek zasahovali také u několika dopravních nehod nebo pomáhali s při otevírání bytů.

Klidněji než v předchozích letech měli také policisté. V poslední den roku 2020 a v noci na dnešek řešili 15 dopravních nehod, žádná nebyla vážná. „Policisté nemuseli zasahovat u žádné závažné události, vyjížděli k domácím rozepřím, rušení nočního klidu, všechno to ale byly drobnější incidenty,“ řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Eva Prachařová.

Kromě toho policisté na Trutnovsku v podvečer pátrali po pohřešovaném starším muži, který se jel projet na elektrokole. „Jeho rodina nahlásila, že se ztratil. Hlídka ho našla v řádech desítek minut po nahlášení v pořádku,“ dodala Prachařová.

Rušněji měli zdravotničtí záchranáři, tentokrát sice nemuseli ošetřovat žádná zranění od pyrotechniky, ale v souvislosti s novoročními ohňostroji ošetřili dva lidi, které pokousali vyplašení psi. „Jejich zranění naštěstí nebyla vážná. Celkový počet zásahů se pohyboval na dvojnásobku běžné noční směny. Převažovaly však výjezdy k událostem interního charakteru, jako jsou dušnosti, bolesti na hrudi a zhoršení stavu, mimo jiné i po dietních chybách,“ uvedl dnes mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Téměř desítku zásahů zaznamenali u nemocných lidí s covidem-19. V několika případech museli záchranáři zasahovat také u úrazů v opilosti, ani tato zranění nebyla vážnějšího charakteru. Nebylo zapotřebí ani zásahu letecké záchranné služby.

ČTK
Ilustrační foto: Kateřina Svobodová