Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Pomáhat a chránit budou policisté i na horách. Na skialpech

16. 1. 2021

Pomáhat a chránit budou policisté i na horách. Na skialpech 0 snímků
Nová doba. Policisty můžete ode dneška potkat i na lyžích. Ne při rekreaci, ale ve službě v Krkonoších. Jejich přítomnost má především odradit lidi od výletů do zakázaných oblastí a chození mimo vyznačené cesty. V náročném horském terénu se budou policisté pohybovat na skialpech.

Policejní hlídky mají v horách působit společně s ochránci přírody a Horskou službou. „Naši strážci budou společně s kolegy z Policie České republiky řešit především přestupky týkající se porušování pohybu v klidových územích národního parku a přestupky proti Návštěvnímu řádu chráněného území," oznámil ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

V těžce přístupném terénu se budou policisté ve smíšených hlídkách se strážci Správy Krkonošského národního parku pohybovat na speciálním skialpinistickém vybavení.

"Přítomnost policistů v obtížně dostupném terénu by měla v rovině prevence odradit případné přestupce od vstupu do zakázaných oblastí či mimo turisticky vyznačené cesty a od porušování právních předpisů, které v tomto specifickém území platí s cílem ochránit přírodu, ale také životy a zdraví osob, jimž může hrozit nebezpečí," řekl policejní ředitel územního odboru Trutnov Pavel Škandera.

Základní výcvik pohybu v terénu na skialpech dali policistům záchranáři z horské služby. „Policisté by měli zvládnout náročné lokality, které jsou bohužel velmi oblíbené u skialpinistů, a to i přes nebezpečí, které hrozí jim, a při stržení laviny vlivem jízdy na lavinovém svahu i ostatním,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Na lyžích je možné v Krkonošském národním parku na území hradeckého kraje potkat naráz až osm policistů.

Policisté v horách v případě potřeby regulují na dopravu tak, aby projela vozidla údržby, záchranáři i hasiči apod. V horských střediscích plní i další činnosti, jako například pátrání po osobách v terénu, vyjíždí k osobám, které mají zdravotní komplikace či jsou obecně v nesnázích a potřebují pomoc.

(ver, tz-špi)
Foto: Policie ČR