Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

27°

Svátek má

V teniskách a teplácích na Sněžku nedošli. Zachránila je horská služba

18. 1. 2021

V teniskách a teplácích na Sněžku nedošli. Zachránila je horská služba 0 snímků
Jen těžko uvěřitelný hazard. Jinak snad ani nelze popsat „odvahu“, s jakou vyrazili dva mladí lidé za mrazivé soboty na horskou túru. Bez řádného zimního oblečení a vybavení. Do cíle nedošli. Promrzlé a vysílené je musela u Obřího dolu zachránit horská služba.

Na výlet z Pece pod Sněžkou na nejvyšší český vrchol se chlapec s dívkou vydali v sobotu odpoledne. Špatně obutí i oblečení, jen v teniskách a teplácích. Neměli s sebou suché náhradní věci ani čelovku či baterku. „Vybrali si cestu přes Obří důl pro skialpinisty, nikoliv pro pěší. Cestou přetnuli lavinovou dráhu a v mobilu neměli aplikaci záchranka, která zásadním způsobem díky automatickému odeslání polohy zjednodušuje zásah záchranářů,“ uvedli lidé z Horské služby.

Právě k nim nasměrovala Policie ČR prosbu mladých lidí. O pomoc si zavolali v sobotu v sedm večer. Záchranáři se telefonicky spojili s dvojicí kvůli lokalizaci. Chlapec s dívkou tvrdili, že jsou pod vrcholem Sněžky na modré turistické cestě.

„V průběhu telefonátu postupně docházelo k upřesňování místa také tím, že si cestu znovu prošli telefonicky a místo doupřesnili. Pokud by se místo nepodařilo takto komplikovaně lokalizovat díky jejich neznalosti, mohlo dojít ke směřování záchranných týmů na samotný vrchol Sněžky a akce by se tak výrazně prodloužila,“ oznámila Horská služba.

Do terénu vyrazilo šest záchranářů. Jedna čtyřkolka a jeden skútr se čtyřmi lidmi zezdola na skialpinistickou cestu Obřím dolem kam to šlo a odtud na skialpech, a jedna čtyřkolka se dvěma lidmi ze shora přes Luční boudu, polskou stranu Krkonoš ke Slezskému domu a odtud opět na skialpech. Obě skupiny si šly naproti a potkaly se prakticky ve stejný čas u promrzlé dvojice v Obřím dole, zhruba 500 metrů pod Slezskou boudou.

„Boty i rukavice měli promočené a zmrzlé. Nevěděli, kde jsou, zmrzlo jim i pití, které si s sebou vzali. Oběma jsme dali náhradní oblečení, pití a energetické bonbony,“ sdělili Wolfgang Berger a Tomáš Novák, kteří na místě zasahovali.

Dívce, která na tom byla hůře, pomohli záchranáři zpět ke Slezskému domu, kde ji zabalili do termofolie, suchých dek, naložili do akia člunu a transportovali na základnu v Peci. „Při transportu se nám díky až jeden a půl metrovým návějím podařilo dvakrát zapadnout a stroj jsme museli vyprostit lopatami a navijákem. Chlapci pomohla dolní parta na skialpech druhou stranou k záchranným strojům, a i jeho jsme odvezli na základnu,“ popsali záchranáři.

Chlapce a dívku si pak převzala převozová sanitka, transportovala je na ošetření do trutnovské nemocnice.

čtěte také: Bezpečnost na horách začíná u každého doma


Podle krkonošské Horské služby porušila dvojice prakticky všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají. K tomu, aby se dvojice vyčerpala a promrzla, pak stačilo relativně málo. Z centra Pece šli čtyři kilometry po upravené prohrnuté cestě a k vysílení stačila chůze v hlubokém sněhu o délce zhruba dva a půl kilometru.

„Naštěstí se dvojice zastavila u ´špičatého kamene´ s modrou turistickou značkou, který Horské službě už desetiletí slouží jako orientační bod. Tato shoda okolností pro tentokrát dokázala nahradit aplikaci Záchranka, kterou dvojice v mobilu nainstalovanou neměla,“ dodali záchranáři.

(ver, tz-hs)
Foto: Horská služba Krkonoše