Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Naletěla údajnému generálovi ze Sýrie, přišla o 260 tisíc korun

22. 11. 2021

page.Name
Podvedených údajnými zahraničními vojáky stále přibývá. Policie dnes zveřejnila další odstrašující případ. Podvodník se při něm vydával za čtyřhvězdičkového generála, upozornila policejní mluvčí Iva Kormošová.

Podvod trutnovským policistům ohlásila 52letá žena. V říjnu se na sociálních sítích seznámila se čtyřhvězdičkovým generálem bojujícím v Sýrii. Podobně jako v jiných předchozích případech nejprve muž se ženou nezávazně komunikoval, posílal jí své fotky a pak začal dělat návrhy ohledně společného života. „Měl mít hodně peněz, které potřeboval převést na české peníze a uložit na cizí účet. Na svůj nemohl, protože ho má registrovaný na OSN,“ uvedla Kormošová.

Po téměř třítýdenní virtuální známosti mu důvěřivá mžena poslala kopii občanského a řidičského průkazu, na jejichž základě jí byl v zahraničí založen účet. „Posléze na něm měla mít téměř 2,7 miliónů dolarů. Bankou byla vyzvána k zaplacení různých převodů. Žena ve dvou platbách zaslala 260 tisíc korun. To však nestačilo a byla požádána o další poplatek - více jak milion korun. Tyto peníze již žena neposlala a obrátila se na policii,“ upřesnila Kormošová.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení ve věci trestného činu podvod. V případě objasnění za něj hrozí pachateli až pět let vězení.

Policisté varují veřejnost před zasíláním peněz neznámým osobám na sociálních sítích. "Nikdy nevíte, s kým si píšete a komu peníze posíláte. Upozorňujeme, že se většinou jedná o zahraniční účty, kdy je minimální šance na dopadení pachatele," oznámila Kormošová.

V říjnu se ale povedlo policii najít ženu, která pomáhala s praním peněz podvodníkům vydávajících se na sociálních sítích za americké vojáky na zahraniční misi. „Přes ženiny účty, které sama založila u různých bank, protekly během devíti měsíců téměř dva milióny korun. Jednalo se o peníze, které neznámí lidé vylákali pod fiktivními záminkami od šesti lidí z České republiky a dvou zahraničních firem,“ dodala  Iva Kormošová.

Ženě z Hradce Králové nyní hrozí až osm let vězení.

  čtěte také:


(pac, tz-iko)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek