Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Soud zprostil obžaloby starostu Pece i další obžalované v krkonošské kauze

16. 11. 2021

page.Name
Více než tři roky po dramatickém zásahu policistů na Městském úřadě v Peci pod Sněžkou a vrchlabském sídle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) padl v tzv. Krkonošské kauze nepravomocný rozsudek. Krajský soud v Hradci Králové dnes zprostil obžaloby z dotačního podvodu a poškození životního prostředí všech osm obžalovaných. Mnohaleté vězení hrozilo například dlouholetému starostovi Pece pod Sněžkou Alanu Tomáškovi (na snímku) nebo bývalému řediteli Správy KRNAP Janu Hřebačkovi.

Velkou úlevu pocítilo v úterý dopoledne všech osm obžalovaných v krkonošské kauze. Po třech letech od chvíle, kdy policisté za dramatických okolností odvedli z radnice před televizními kamerami v poutech například starostu Pece pod Sněžkou Alana Tomáška, si všichni obžalovaní vyslechli u soudu osvobozující verdikt. Podle předsedy senátu Petra Mráky se nikdo z obžalovaných, kteří byli vesměs spojení s Městským úřadem v Peci nebo Správou KRNAP, nedopustil žádného trestného činu.

Státní zástupce Jiří Viesner podal na osm fyzických a jednu právnickou osobu obžalobu pro trestné činy pokusu dotačního podvodu, pokusu poškození finančních zájmů EU a poškození a ohrožení životního prostředí a zneužití pravomoci úřední osoby. Některým obžalovaným kvůli tomu hrozilo až 12 let vězení.

První větev kauzy se týkala úložiště zeminy v Peci pod Sněžkou. Těžká technika měla v roce 2016 ve stovkách případů jezdit do ochranného pásma zdroje pitné vody kvůli skladování zeminy se zbytky stavebního materiálu na pozemcích KRNAP. To Tomášek ani další obžalovaní nepopírali. Nešlo podle nich však o porušení zákona. Poukazovali i na fakt, že zemina se na zmíněném pozemku opakovaně skladovala i v minulosti. Za pravdu jim dal v úterý i soudce Mráka. „Podle názoru soudu v žádném případě nedošlo k ohrožení životního prostředí. Pozemek využili takovým způsobem, jakým byl v minulosti využíván opakovaně. Soud v jejich jednání nespatřuje žádný trestný čin,“ odůvodnil rozhodnutí soudu.

Zproštění obžaloby se dočkali obžalovaní i v druhé větvi případu. Ta souvisela s údajným pokusem o dotační podvod v projektu Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou částí Velká Úpa. V případě dokonání podvodu, který měl spočívat v úmyslném uvedení nepravdivých údajů, mohl podle původně podané obžaloby získat projekt neoprávněnou dotaci ve výši téměř 33 milionů korun. K vyplacení dotace však nikdy nedošlo.

Herní krajina Pecka vznikla nakonec za 45 milionů korun z rozpočtu obce, otevřená je od roku 2018. „To, že starosta obce jedná s ředitelem Správy KRNAP není žádné ovlivňování. Na náklady obce vznikla užitečná věc, která plní svůj účel a žádná škoda nikomu nevznikla,“ odmítl i druhý bod obžaloby soudce Mráka.


Jan Hřebačka, bývalý ředitel Správy KRNAP.

Dvojice nejznámějších obžalovaných po rozsudku odmítla s novináři hovořit. Jak Alan Tomášek, který stojí v čele Pece už od roku 2002, tak i bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka, vinu od začátku procesu odmítali. Za starostu Pece pod Sněžkou se vyjádřila jeho advokátka Lucie Hořeňovská. „Vážíme si toho rozhodnutí. Od začátku tvrdíme, že se jednalo o přirozené lidské jednání. Obžalovaní chtěli vybudovat herní krajinu, která ve finále stojí. Stojí za prostředky obce a je přínosem pro celou lokalitu,“ řekla advokátka. Poukázala také na fakt, že kvůli této kauze byl projekt Herní krajiny Pecka zbytečně vyřazen z rozhodnutí o dotace.

Zda bude rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové pro obžalované znamenat definitivní konec celé kauzy, zatím není jisté. Státní zástupce Jiří Viesner si ponechal lhůtu pro odvolání a rozsudek tak zatím není pravomocný. „Během soudního líčení došlo ke změně důkazní situace, nejsem ale přesvědčen o tom, že opravdu nedošlo k žádné trestné činnosti. Podání odvolání zvážím až po písemném vyhotovení rozsudku,“ uvedl Viesner.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz