Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Žena pomáhala údajným americkým vojákům, kteří z lidí vylákali miliony

11. 10. 2021

page.Name
Policii se podařilo najít ženu, která pomáhala s praním peněz podvodníkům vydávajících se na sociálních sítích za americké vojáky na zahraniční misi. Ženě z Hradce Králové nyní hrozí až osm let vězení.

Případy důvěřivých žen, které nerozpoznaly příběh falešného vojáka a nechaly se tak připravit o statisíce korun, se v našem okrese objevily už loni. Měly stejný scénář. Po seznámení přes sociální sítě většinou následovalo sblížení, příslib společné budoucnosti a vojákova prosba o zaplacení poplatků za zaslání balíku, nebo zaslání peněz na zřízení nového pasu.

„Za propuštění z armády či za zaplacení cla balíčků, v kterých měly být peníze, zlato či osobní věci vojáků, jim zaslali někdy i své celoživotní úspory,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová. Podle policie peníze putovaly na bankovní konta padesátileté ženy z Hradce Králové.

„Přes ženiny účty, které sama založila u různých bank, protekly během devíti měsíců téměř dva milióny korun. Jednalo se o peníze, které neznámí lidé vylákali pod fiktivními záminkami od šesti lidí z České republiky a dvou zahraničních firem,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová. Firmy zaplatily faktury na účet uvedený v podvodném emailu.

Policejní vyšetřovatel už ženu obvinil ze zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti. „Přeposíláním peněz si přišla na částku v řádu desetitisíců korun. V případě prokázání viny jí hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let,“ dodala Iva Kormošová.

  čtěte také:


(pac, tz-iko)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek