Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Podvodníci s bitcoiny ho okradli o 220 tisíc korun a ještě si na něj vzali úvěr

23. 3. 2022

page.Name
Pořádně zhořkla muži z Trutnovska snaha investovat nastřádané peníze do kryptoměny. Naletěl přitom podvodníkům, kteří ho postupně připravili o 220 tisíc korun. Navíc si na jeho jméno vzali v bance úvěr na 415 tisíc korun. Případem už se zabývají kriminalisté.

Muž se v prosinci rozhodl založit si bitcoinový účet. Registrace ho stála 500 dolarů. Za dva dny ho kontaktoval analytik jedné firmy s tím, že mu pomůže vydělat další bitcoiny. Poškozený mu uvěřil a na jeho doporučení si stáhnul do mobilu program Anydesk. „Analytik ho několik dní učil, jak bitcoiny zhodnotit a kam na stránkách firmy kliknout, aby vydělával,“ řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Ve stejný den muže přes WhatsApp kontaktoval ještě jiný člověk. Řekl mu, že má u nich bitcoinový účet, který řídí robot a který bude zhodnocovat bitcoiny. Poškozený o to zájem neměl a účet chtěl neúspěšně zrušit. „I nadále mu volala spousta lidí, kterým kvůli jazykové bariéře nerozuměl, avšak všichni s ním chtěli řešit bitcoiny. Protože muž na tyto snahy nereagoval, další bitcoinové operace nenásledovaly,“ uvedla policejní mluvčí.

Tím ale problémy neskončily. O dva měsíce později zavolala muži z Trutnovska žena a sdělila mu, že na účtu jedné společnosti má vyděláno 15 tisíc dolarů. Peníze mu chtěla pomoci převést na jeho účet. Muž jí bohužel uvěřil.

Program Anydesk si naistaloval i do svého počítače, vyfotografoval své dokumenty, přes webovou kameru vytvořil svou fotografii, zaslal své bydliště a samozřejmě číslo své platební karty. „Byl si přitom vědom toho, že v jeho internetovém bankovnictví operuje cizí osoba,“ upozornila mluvčí.

Poškozený se pak přihlásil do své internetové banky a už jen sledoval, co se v ní děje. „Nejenže mu podvodník nezaslal vydělané dolary. Naopak, připravil ho o 220 tisíc korun. Další rána pro něho přišla v bance, když mu předali smlouvu o úvěru na jeho jméno ve výši 415 tisíc korun,“ upřesnila Pižlová.

Trutnovští kriminalisté případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, úvěrového podvodu a poškození cizích práv. Podvodníkům v případě dopadení hrozí až pět let vězení.

(pac, tz-špi)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek