Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Krajské státní zastupitelství podalo návrh na dovolání v tzv. krkonošské kauze

28. 6. 2022

page.Name
Krajské státní zastupitelství (KSZ) v Hradci Králové podalo Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně návrh na dovolání v tzv. krkonošské kauze, která se týká dotací pro Herní krajinu Pecka a také ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou. KSZ se nechce smířit se závěry soudů, že jednání popsané v obžalobě není trestné. Krajský státní zástupce se také zastal práce dozorového státního zástupce, která čelila kritice předsedy senátu odvolacího Vrchního soudu v Praze.

Odvolací vrchní soud začátkem května pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška nebo bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jana Hřebačky. Takzvané dovolání je mimořádný opravný prostředek proti odsuzujícímu verdiktu.

„Nadále zastáváme názor, že soudy věc po právní stránce neposoudily zcela správně, proto jsme podali návrh na dovolání. Od minulého týdne má tedy Nejvyšší státní zastupitelství v Brně věc plně ve své kompetenci,“ řekl mluvčí hradeckého KSZ Pavel Bužga. NSZ má ze zákona dvouměsíční lhůtu k tomu, aby věc přezkoumalo. „Pokud bude náš návrh akceptovat, tak je pouze v pravomoci Nejvyššího státního zástupce, aby podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR,“ dodal.

Předseda odvolacího vrchního senátu Vladimír Vočka obžalobu popsal jako „chaotickou, zmatenou a nepřehlednou“ a zkritizoval práci dozorujícího státního zástupce. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v květnu uvedl, že se bude zabývat postupem žalobců.

„Domníváme se, že kritika práce dozorového státního zástupce ze strany pana předsedy odvolacího senátu byla nedůvodná. A v tomto smyslu také krajský státní zástupce informoval ministra spravedlnosti,“ uvedl Bužga.

Osm obžalovaných lidí i spoluobžalovanou firmu Sivia CZ zprostil obžaloby loni v listopadu Krajský soud v Hradci Králové. Dospěl k závěru, že popsané skutky nebyly trestným činem. Státní zástupce se následně odvolal v neprospěch všech obžalovaných, soud podle něj nesprávně vyhodnotil důkazy. Odvolání podal i Hřebačka, který se domáhal výroku, že se popsané skutky vůbec nestaly. Vrchní soud však obě odvolání zamítl jako nedůvodná.

„Domníváme se, že obě jednání popsaná v obžalobě mají trestně právní charakter a věc by měla být takto soudem uzavřena a odsouzena. Krajský soud věc uzavřel tak, že jednání, které bylo předmětem obžaloby se stalo, ale není to trestná činnost,“ prohlásil Pavel Bužga.

Obžalovaní se zodpovídali z dotačního podvodu, ze zneužití pravomoci či z ohrožení životního prostředí. Některým z obviněných hrozilo až 12 let vězení.

ČTK
Foto: Tomáš Kulhánek