Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Záchranáři v Adršpašských skalách zasahovali u turisty a horolezce

13. 6. 2022

page.Name
Záchranářům v Adršpašských skalách s rozbíhající se turistickou sezonou přibývá zásahů. Jen v neděli zasahovali krátce po sobě dvakrát. V prvním případě šlo o zraněného horolezce a ve druhém o kolaps turisty. Ve středu 8. června zkolaboval ve skalách další turista, kterého musel z nepřístupného terénu přepravit vrtulník.

V neděli byl ve 14:30 vyhlášen poplach kvůli zranění horolezce, ke kterému mělo dojít poblíž bodu záchrany číslo 128 u skalního útvaru Starosta. V doprovodu a po základním ošetření od známých se dopravil naproti složkám IZS skalami ke Krakonošovu pianu. Tady už našli hasiči zraněného i v péči policejní hlídky, která ho převezla dál směrem k sanitnímu vozu ZZS,“ uvedla dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

O něco náročnější kvůli následnému transportu byl podle ní zásah u druhého pacienta. Záchranáři ho z těžko přístupného terénu snesli ve vakuové matraci na místo, kam se dostala zásahová technika i se sanitkou. „Ve 14:36 bylo na tísňovou linku ohlášeno zhoršení zdravotního stavu u jedné osoby, která se nacházela shodou okolností velmi blízko místa prvního zásahu, bodu záchrany číslo 126," sdělila Götzová.

Podle mluvčího krajské ZZS Ivo Nováka šlo v druhém případě o krátkodobý kolaps pětašedesátiletého muže. „Při našem zásahu byl muž při vědomí. Po základním ošetření jsme ho převezli do nemocnice v Broumově," dodal Novák.

Oblast Adršpašsko-teplických skal patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Královéhradeckém kraji. Obě skalní města jsou rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v Česku. Podobných záchranných akcí je tam každoročně několik.

„Turisté by měli být na cesty po skalních městech náležitě vybaveni. Do výbavy patří i nabitý telefon, nejlépe s nainstalovanou aplikací Záchranka. Po cestě by si měli návštěvníci všímat nejen klasického turistického značení, ale také cedulek s body záchrany," upozornila Götzová.

Body záchrany jsou na území celého Královéhradeckého kraje, nejhustší síť pokrývá právě území CHKO Broumovsko, kde jich je 181, a Krkonošský národní park, kde je na jeho území zasahující do Královéhradeckého kraje 141 těchto bodů. Krkonoše zasahují také do sousedního Libereckého kraje. „Body záchrany jsou důležité nejen pro přesnou lokalizaci osob v případě nutnosti provedení záchrany, ale využívají je také složky IZS při organizaci jednotek na místě zásahu a při rozhodování o nasazení sil a prostředků,“ dodala Martina Götzová.

V případě, že se lidé dostanou v těžko přístupném terénu do situace, že budou potřebovat pomoc záchranných složek, měli by podle ní setrvat na smluveném kontaktním místě a nikam nechodit. "Pro tyto účely jsou ideální právě body záchrany. Každý z nich má svůj unikátní kód a pracovníci operačního střediska znají jejich přesné souřadnice," uzavřela mluvčí.

ČTK
Foto:
Hasiči