Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Dělník spadl při práci ze stromu, záchranáři pro něj museli pěšky

18. 7. 2022

Dělník spadl při práci ze stromu, záchranáři pro něj museli pěšky 4 snímků
Jeden z dalších velmi náročných výjezdů měli v minulých dnech zdravotničtí záchranáři. Nedaleko Malé Úpy zasahovali u těžkého úrazu způsobeného pádem ze stromu. Pomoc značně ztěžoval prudký svah.

Třicetiletý lesní dělník si při pádu z více než desetimetrové výšky přivodil vážná zranění končetin a trupu. Situaci komplikoval značně neschůdný terén. Zraněný se totiž nacházel v prudkém svahu, plném nově pokácených a suchých stromů.

Operátoři na místo vyslali záchranářskou posádku z nedaleké základny v Temném Dole a zároveň vzlétl také vrtulník letecké záchranky. K dopravě na místo ale nemohli zdravotníci využít lanového podvěsu, protože hrozilo nebezpečí uvolnění klád a zranění zasahujících účastníků. Všichni zdravotníci tedy museli ke zraněnému spolu s veškerou potřebnou výbavou do prudkého svahu vyrazit pěšky. Na pomoc vyrazila také horská služba.

„V průběhu vyšetřování zasahující lékař vyslovil, mimo jiné, také podezření na možná vnitřní krvácení. Součástí léčby proto bylo i podání krevní transfuze přímo na místě mužova pádu a v průběhu jeho transportu z terénu,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

„Aby mohl být zraněný ve speciálním transportním prostředku přenesen k silnici, museli záchranáři připravit lanové jištění, které umožnilo jeho bezpečné dopravení k sanitce a dále k vrtulníku,“ doplnil Novák.

Po provedení všech nezbytných úkonů byl zraněný letecky transportován do královéhradeckého traumacentra.

(pac, tz-ino)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Milan Jakubec, Matěj Hříbal/ZZS KHK