Sobota

13. dubna 2024

Nyní

16°

Zítra

15°

Svátek má

Málem přišel o 200 tisíc, včas kontaktoval banku i policii

28. 7. 2022

page.Name
Rychlá reakce těsně poté, co byl oklamán, zachránila muži z Trutnovska 200 tisíc korun. V poslední chvíli stihl zkontaktovat banku, která zabránila odchodu peněz z jeho účtu. Podvod oznámil policistům muž v úterý večer.

Nejprve mu přišla textová zpráva ve znění: „Máte odměnu k dispozici…“ s odkazem na českou největší doručovací společnost. To v něm vzbudilo důvěru, a na odkaz klikl. „Následně se mu otevřely stránky české firmy, kde stálo, že má k dispozici odměnu ve výši 19.989 korun,“ uvedla policejní mluvčí Šára Pižlová.

Muži to nebylo podezřelé a vybral možnost na přesměrování do internetového bankovnictví, kde zadal přihlašovací email a datum narození. Následně obdržel přes ochrannou aplikaci „klíč“ potvrzení o částce 199.989 korun, s čím souhlasil za pomocí otisku prstu a pin kódu.

„Neprodleně po tomto kroku zkontroloval účet a zjistil, že se jednalo o platbu odchozí! Zkontaktoval tedy ihned banku, které se podařilo transakci zmrazit,“ upřesnila Pižlová.

Díky okamžité reakci podvedeného mohli pracovníci banky s kriminalisty krádež zmařit.

Policie opakovaně žádá občany, aby nereagovali na stejné či podobné zprávy. „V žádném případě se nepřihlašujte přes cizí odkazy do internetového bankovnictví, a pokud tak učiníte, rozhodně si zkontrolujte, s čím souhlasíte, tedy zda se jedná o platbu odchozí nebo příchozí, tak jak vám bylo sděleno,“ dodala Šárka Pižlová.

(pac, tz-špi)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek