Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Vyčerpaného seniora našli zraněného v příkrém svahu

23. 7. 2022

page.Name
Přes dvě hodiny trvala noční záchranná akce na záchranu seniora u obce Hájemství (Vítězná). Naštěstí měla dobrý konec. Muže s lehkými zraněními pátrači našli, zdravotníci ošetřili a převezli do nemocnice.

Starší muž zavolal v pondělí, krátce po půl deváté, na tísňovou linku 155. Tvrdil, že je vyčerpaný, trpí bolestmi končetin a nemá sílu jít dál. Nacházel se v terénu mezi pramenem Černého potoka a Budhovými kameny. „Muž, bohužel neměl chytrý telefon a nebylo jej tedy možné lokalizovat běžnými postupy - například prostřednictvím aplikace Záchranka,“ uvedla zdravotnická záchranná služba.

Do pátrání se proto zapojili také policisté a hasiči. Pátrací týmy nakonec muže po několikahodinovém hledání nalezli zraněného po pádu v příkrém svahu. „Zdravotničtí záchranáři mu na místě poskytli základní ošetření a umístili jej do vakuové matrace. S hasiči jej poté přenesli do sanitky. S lehkými zraněními byl senior nakonec předán v nemocnici ve Dvoře Králové k dalšímu vyšetření,“ upřesnila záchranná služba.

Složitou lokalizaci pacienta v neznámém nebo nepřístupném terénu řeší zdravotničtí operátoři několikrát ročně. Výrazně usnadnit ji může využití moderních mobilních technologií, třeba právě aplikace Záchranka.

„Pokud plánujete pohyb v terénu, myslete na možnou krizovou situaci a připravte se na ni. V ideálním případě nechoďte sami a mějte u sebe nabitý telefon. Může Vám zachránit život nebo minimálně ušetřit spoustu nepříjemností,“ zdůraznila záchranná služba.

(pac, tz-zzs)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje