Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Hasiči při zimním výcviku neplánovaně zasahovali „naostro“

7. 4. 2022

Hasiči při zimním výcviku neplánovaně zasahovali „naostro“ 5 snímků
Měla to být součást přípravy. Tradiční trénink v Krkonoších, v náročném zimním terénu. Hasičům z lezecké skupiny v Trutnově ho ale neplánovaně zpestřil zcela vyčerpaný muž.

Výcvik je zaměřený na pohyb v zimním exponovaném terénu. Součástí byl také výstup na nejvyšší českou horu. Nebylo zrovna ideální počasí, když lezci vyrazili od stanice Růžová hora na Sněžku. Asi po kilometru chůze po stezce pod lanovkou však narazili na muže, který už zjevně nemohl pokračovat dál v cestě.

„Měl s sebou sice několik zavazadel včetně kytary, ale chybělo mu odpovídající vybavení, který by měl návštěvník zimních hor mít, počínaje teplým oblečením. Muž s hasiči komunikoval a domluvili se, že mu pomůžou s věcmi a doprovodí ho na stanici lanovky Růžová hora,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Pak sjel vyčerpaný muž lanovkou dolů, kde se o něj postarala horská služba. „Vzhledem k nevlídnému počasí bylo štěstí, že na muže hasiči dopoledne narazili. Cesta není v tento čas za podobných podmínek frekventovaná a pomoci by se mohl dočkat až po dalších hodinách,“ upozornila mluvčí.

Lezecká skupina pak pokračovala v cestě na Sněžku. Výcvik záměrně plánovala na den, kdy mělo být nepříznivé počasí. Důvod je zřejmý: mít co nejvíc reálné podmínky. „Při výcviku se hasiči zaměřili na pohyb na sněžnicích a nesmecích v zimním terénu, teoreticky si připomněli problematiku hypotermie i pravidla správného vrstvení lezeckých speciálních oděvů. Zároveň prověřovali možnosti orientace a pohybu v prostoru za pomoci GPS nebo buzoly,“ řekla Götzová.

Skutečný zásah, nebo chcete-li pomoc, byla zpestřením výcviku. Zároveň se potvrdilo, že se hasiči oprávněně učí být neustále ve střehu a všímat si okolí. „Co kdyby někdo potřeboval pomoc!?“ dodala Martin Götzová.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči