Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Rekordní počty požárů v přírodě způsobila lidská nedbalost

6. 4. 2022

Rekordní počty požárů v přírodě má na svědomí lidská nedbalost 9 snímků
V Markoušovicích před pár dny hořelo. Při pálení lesní hrabanky přenesl vítr plameny až do lesa. Vzplála plocha asi 20 krát 10 metrů. Včas přivolaní hasiči oheň rychle zlikvidovali, takže nedošlo k finanční škodě. Statistika ale odhaluje, že poslední požáry lesních, travních a polních porostů způsobily škody za statisíce. Nejčastější příčinou je lidská nedbalost.

Hasiči v hradeckém kraji potvrdili, že v březnu likvidovali 198 požárů, z toho 130 v přírodním prostředí. Loni měli ve stejném měsíci jen 10 podobných zásahů z celkových 69. Rekordní jsou tím pádem i škody. „V celkovém součtu napáchal oheň v březnu 2022 škody odhadem za 16,5 milionu korun. Naopak hodnoty ve výši asi 120 milionů se podařilo před plameny ubránit,“ oznámila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Požáry v přírodě mají většinou stejnou příčinu - neopatrného člověka. „Na vině byla v drtivé většině případů nedbalost osob, které byly za pálení zodpovědné. Je to často kvůli podcenění přípravy místa pálení a doby, kdy se pálí,“ upřesnila Götzová.

Hasiči například nedoporučují pálit biologický odpad, když fouká vítr a je velké sucho. Častou příčinou bývá i neopatrné zacházení s otevřeným ohněm, třeba odhození nedopalků cigaret. „Okolní prostředí je po zimě nezvykle vyprahlé, k rozvoji požáru tak stačí velmi málo, třeba i jen mírnější vítr, který oheň rychle rozfouká,“ zdůraznila mluvčí hasičů.

Zatím největším letošním požárem v přírodě byl požár v Náchodě – Lipí. Oheň tak zasáhl část louky, lesa a sadu. Na jeho likvidaci se podílelo deset hasičských jednotek, s hašením pomáhal i policejní vrtulník s bambivakem.

(pac, tz-mgö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Fanta, Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje