Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Soud potvrdil osvobození všech obžalovaných z tzv. krkonošské kauzy

6. 5. 2022

page.Name
Odvolací soud dnes pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných v tzv. krkonošské kauze, která se týkala dotací pro Herní krajinu Pecka a také ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou. Obžalobu označil za chaotickou a hloupou. Obvinění z dotačního podvodu, ze zneužití pravomoci či z ohrožení životního prostředí čelil starosta Pece Alan Tomášek (na snímku) nebo bývalý ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Postup žalobců v kauze chce prošetřit ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

"Je to pro mě nová zkušenost. Po 20 letech starostování jsem byl takto obviněn. A nejenom já, ale I spousta nevinných lidí. Po 3,5 letech jsme se dočkali spravedlnosti," uvedl Tomášek při odchodu z jednací síně. "Děkuju za to, že soudy fungují, jak fungují. Ta kauza začala tím, že se několik lidí dalo dohromady a použilo bohužel státní policii a státní zastupitelství k tomu, aby zvrátili výsledek voleb. Ale to je spekulace, kterou já můžu tvrdit. Je to víceméně zřejmé, ale co s tím?" řekl ČTK s tím, že veřejnost bude nadále i navzdory osvobození vnímat stigma viny.

Osm obžalovaných lidí i spoluobžalovanou firmu Sivia CZ zprostil obžaloby loni v listopadu královéhradecký krajský soud. Dospěl k závěru, že popsané skutky nebyly trestným činem. Státní zástupce Jiří Viesner se následně odvolal v neprospěch všech obžalovaných, soud podle něj nesprávně vyhodnotil důkazy. Odvolání podal i Hřebačka, který se domáhal výroku, že se popsané skutky vůbec nestaly. Vrchní soud však nyní obě odvolání zamítl jako nedůvodná.

"Odvolací soud má do hodnotících úvah nalézacího soudu zasáhnout jen při zjištění nezákonnosti. Nic takového jsme nezjistili," podotkl předseda odvolacího senátu Vladimír Vočka. Obžalobu popsal jako "chaotickou, zmatenou a nepřehlednou" a zkritizoval práci dozorujícího státního zástupce. "Už při podání obžaloby mu zřejmě uniklo, že popisované jednání se zčásti nestalo, zčásti je trestněprávně indiferentní," poznamenal.

Postupem žalobců se chce zabývat ministr Blažek. "Rozhodl jsem v této kauze prošetřit postup žalobců. Jde nejen o právní jistotu představitelů obcí," napsal dnes ministr na twitteru. Ministr spravedlnosti může podle zákona podat návrh na zahájení kárného řízení se státním zástupcem. V kárném řízení pak rozhoduje senát Nejvyššího správního soudu složený z představitelů různých právních profesí.

Herní krajina Pecka vznikla za 45 milionů korun, otevřela se v létě 2018 a vstup je tam zdarma. Kvůli projektu bylo obviněno osm lidí, a to ze zneužití pravomoci. Sedm z nich také z pokusu o dotační podvod a pokusu o poškození finančních zájmů EU. Obžaloba tvrdila, že v případě dokonání podvodu mohla vzniknout škoda 32,8 milionu korun. Podle státního zástupce nebyly splněny podmínky pro čerpání dotace z příslušného přeshraničního programu, někteří obžalovaní údajně vědomě uvedli nepravdivé údaje, a navíc nerespektovali platný územní plán Pece.

"Příkladné jednání zúčastněných osob směřující k naplnění společensky prospěšného cíle bylo naprosto hloupě a zbytečně kriminalizováno obžalobou," řekl k tomu soudce Vočka.

Ohledně zeminy vinila obžaloba vedle Tomáška a Hřebačky také vedoucí stavebního úřadu Pece Alenu Adamcovou a firmu Sivia CZ, a to z nedbalostního ohrožení a poškození životního prostředí a ze zneužití pravomoci. Sivia měla v nájmu pozemky, kam se navážela zemina a kamení ze staveniště v centru města. Pozemky v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody s přesahem do chráněné zóny Krkonošského národního parku firmě pronajala Správa KRNAP.

Podle královéhradeckého soudu však nešlo o stavební suť, jak stálo v trestním oznámení, a pozemek, kde byla zemina deponována, byl dlouhodobě deponií různého materiálu. Proto životní prostředí nebylo ohroženo. Vrchní soud k tomu dnes doplnil, že jednání starosty Tomáška bylo v zájmu obyvatel Pece, přes kterou by jinak musely projíždět těžké nákladní vozy naplněné zeminou. Výslovně také uvedl, že starostovo počínání rozhodně nesvědčí o jeho bezohlednosti k ochraně životního prostředí a že Tomášek neporušil žádný právní předpis.

Některým z obviněných hrozilo až 12 let vězení.

ČTK
Foto: Tomáš Kulhánek