Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

V Labské soutěsce se převrátil raft, jeden vodák zemřel

2. 5. 2022

V Labské soutěsce se převrátil raft, jeden vodák zemřel 6 snímků
Tragická nehoda poznamenala víkendové vodácké závody na Labi, pořádané mezi Špindlerovým Mlýnem a Vrchlabím. Ještě před soutěží se při sjezdu tamní soutěsky převrhl raft. Jeden z šesti členů posádky nehodu nepřežil.

K neštěstí došlo v sobotu. Po převrácení člunu se povedlo jednoho vodáka ihned zachránit, kousek od něj byla další loď. Druhého vodáka ale odnesl proud. Na břeh ho asi o kilometr níž vytáhli jiní vodáci. Muž nereagoval a nedýchal. Zachránci přivolali pomoc a prováděli telefonicky asistovanou resuscitaci.

První na místo přijeli dobrovolní hasiči ze Špindlerova Mlýna. Kvůli silnému proudu řeky se ale nemohli k bezvládnému muži na protějším břehu dostat. „Proto jsme zorganizovali záchranu pomocí raftu, který místem zrovna projížděl. Na řece totiž probíhaly závody,“ upozornili hasiči na Facebooku.

Vodáci dvaašedesátiletého muže převezli, i na raftu se ho neustále pokoušeli oživovat. Hasiči ho pak vynesli prudkým terénem na přilehlou louku, a pokračovali v resuscitaci. Následně dorazila záchranka a hasiči z profesionální jednotky. „Po rozhodnutí lékaře byl pacient naložen do vrtulníku a odvezen do nemocnice napojen na přístroj automatické srdeční masáže. Bohužel, i přes veškerou snahu všech zúčastněných pacient po transportu do nemocnice zemřel,“ uvedli hasiči.

Proč k tragédii došlo? Policie se k případu zatím nevyjádřila. Vodácký server Raft.cz si ale všiml některých okolností. Například uvádí, že se převrátil člun turistický, nikoliv závodní. „Posádka měla problémy při průjezdu Labskou soutěskou, vjížděla do ní značně nakloněna. Pak došlo k převržení,“ napsal.

Pochybuje také, že byla posádka raftu dostatečně vybavená. „Někdo měl jen krátké surfařské neopreny, někdo pouze obyčejné kraťasy a slabé bundy. Je otázkou, jak kvalitní měli vesty a helmy,“ uvedl. Všiml si rovněž, jak dlouho byl muž ve vodě, která měla asi pět stupňů. „Zachránit se ho podařilo až u hájenky nad Herlíkovicemi, což znamená úsek přes jeden kilometr peřejí plné kamenů.“

Mohlo kvalitnější vybavení zpomalit podchlazení a tím zachránit muži život? „Pamatujte si, že vždy je nutné obléknout se ne podle teploty počasí venku, ale podle teploty vody. Zároveň kvalitní neopren zabraňuje nejenom rychlému podchlazení, zvyšuje také pozitivní vztlak při plavání a chrání před nárazy,“ dodal server Raft.cz

(pac, tz-has, ft)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči Špindlerův Mlýn