Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Chtěla prodat dětský bob, podvodník ji přitom obral o 700 eur

26. 1. 2022

page.Name
Na trik typický pro internetovou dobu naletěla žena, když chtěla prodat dětský bob. Uvěřila potenciálnímu zájemci natolik, že neváhala prozradit detaily o své bankovní kartě. Přišla tak za pár minut o téměř 18 tisíc korun.

Poškozená 41letá žena požádala policisty o pomoc včera. Na internetovém portále inzerovala prodej dětského bobu s volantem za 700 korun. Vše bylo v pořádku až do té doby, než jí přes aplikaci What´s Up kontaktoval potenciální zájemce. V tu chvíli ale nepoznala, že je to podvodník. „Dotazoval se, zda může objednat k vyzvednutí zboží kurýra jedné známé, české doručovací firmy. Poškozená souhlasila,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Žena vzápětí obdržela odkaz i se znakem české doručovací společnosti, což vypadalo důvěryhodně. „Když na odkaz klikla, objevila se částka 700 a pod ní řádek na vyplnění čísla karty, doba platnosti a CVC kód bankovní karty. Vše vyplnila, potvrdila a na žádost „kupujícího“ dále vše ve svém internetovém bankovnictví dvakrát potvrdila,“ upřesnila Pižlová.

JAK BEZPEČNĚ PRODÁVAT NA WEBU:
1, Nikomu nesdělujte CVV kód a PIN platební karty, autorizační kódy a přístupová hesla. Platbu přijímáte, žádné Vaše údaje kromě čísla účtu nikdo nepotřebuje. Pokud vám někdo má zaslat peníze, sdělte jen číslo účtu.
2, Neklikejte na žádné odkazy, které mají provést platbu.

V tu chvíli žena ještě stále netušila, že se stala obětí podvodu. Teprve později si všimla, že se jednalo o 700 eur (necelých 18 tisíc korun), které jí odešly z účtu. „Žena do půl hodiny kontaktovala svou banku, ale bylo již na vše pozdě, peníze byly pryč,“ sdělila Pižlová. Policisté případ zadokumentovali jako podvod. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až dva roky vězení.

Žena není jedinou okradenou na internetu. Mezi nejznámější případy z nedávné minulosti patří například kauza muže z Královédvorska. Nabízel přes internetový inzerát nabízel k prodeji motocykl za 25 tisíc korun. Zareagoval zahraniční zájemce, ozval se mu a prostřednictvím emailu spolu domlouvali podmínky obchodu. Kupující měl vymyšlenou legendu související s převodem peněz ze zahraničí. „Z poškozeného vylákat na různých poplatcích téměř 280 tisíc korun," oznámil tehdy policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Obchodování přes internet může být pro méně obezřetné lidi riskantní. „Zejména různé poplatky by měly být varovným signálem. Neposílejte své peníze podvodníkům a při obchodu na internetu buďte maximálně ostražití," zdůraznil Vincenc.

  čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek