Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Horská služba zachraňovala o silvestrovské půlnoci dva turisty ze Sněžky

1. 1. 2022

page.Name
Horská služba Krkonoše zachraňovala o silvestrovské půlnoci dva turisty z nejvyšší české hory Sněžky. Mlha, déšť a silný vítr vyčerpaly turisty natolik, že v pátek kolem 23:00 již nebyli schopni sejít ze Sněžky zpět na Pomezní boudy. O pomoc tak zavolali horskou službu, uvedl v tiskové zprávě člen Horské služby Krkonoše Tomáš Novák, který na Sněžce zasahoval.

Na pomoc turistům na vrchol Sněžky vyrazila čtveřice záchranářů na terénní čtyřkolce a sněžném skútru. Ještě před jejich příjezdem poskytla turistům úkryt obsluha horní stanice lanovky na Sněžku. Záchranáři turisty vybavili dlouhými nepromokavými pláštěnkami a nesmeky proti uklouznutí. Krátce po půlnoci se vydala skupina turistů a záchranářů ze Sněžky na stanici horské služby do Pece pod Sněžkou. Celá záchranná akce skončila dnes kolem 03:00.

Horská služba uvedla, že cesty na horách jsou nyní pokryté silnou vrstvou ledu. „Pohyb na nich je tak velice obtížný a nebezpečný. Proto doporučujeme všem návštěvníkům a turistům používat v těchto dnech nesmeky ke snížení rizika pádu,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Právě hlavně u zranění způsobených pády na zledovatělém terénu zasahovali poslední den loňského roku horští záchranáři v Krkonoších. „Naši členové ze všech stanic ošetřili během dne mnoho lehčích zranění. S blížícím se koncem roku se četnost událostí s žádostí o pomoc valila jedna za druhou," doplnil Jirsa. Nejčastěji šlo podle něj u úrazy hlavy, rukou a nohou.

Krkonošská střediska v závěru roku zaplnily tisíce turistů. Před rokem byly hory kvůli covidovým restrikcích a uzávěře hotelů i lyžařských areálů téměř prázdné. Mohli je navštívit pouze jednodenní turisté.

ČTK
Foto: Facebook Horská služba Krkonoše