Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Policie obvinila čtyři lidi a sedm firem z krácení daní za 44 milionů

26. 1. 2022

page.Name
Policie obvinila čtyři lidi a sedm firem z krácení daní za 44 milionů korun při podnikání pracovních agentur. U obviněných policisté zajistili majetek za 43 milionů korun. Případ s názvem Canis policie začala vyšetřovat loni v červnu, kdy jej převzala od týmu boje proti velkým daňovým únikům Kobra. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Iva Kormošová.

"Obvinění ve věku 38 až 50 let společně optimalizovali daňovou zátěž u pěti společností, které působily na trhu jako pracovní agentury," uvedla mluvčí. Do účetnictví agentur obvinění podle kriminalistů zahrnuli nepravdivé účetní doklady, které následně zařadili i do daňových přiznání k dani z přidané hodnoty a do kontrolních hlášení.

Podle detektivů tím obvinění uměle navyšovali celkovou výši přijatých zdanitelných plnění v daňových přiznáních, než jaká odpovídala jejich skutečnému podnikání. Na základě zfalšovaných daňových přiznání pak úřady agenturám v letech 2018 až 2020 vyměřily nižší daň z přidané hodnoty a státu tím vznikla škoda téměř za 44 milionů korun.

Jedna z obviněných firem, která počítala daně ostatním obviněným firmám, za tuto službu vystavovala faktury a jako svůj podíl si účtovala 30 procent z údajně ušetřené daně z přidané hodnoty. Policie takové jednání označila za drzost vůči státu.

U obviněných policie zajistila hotovost, majetek a peníze na různých účtech. V případě odsouzení obviněným hrozí pět až deset let vězení.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek