Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

V Horní Malé Úpě hořel penzion, lidé stihli utéct ven

2. 1. 2022

V Horní Malé Úpě hoří penzion, lidé jsou bez zranění venku 0 snímků
V Horní Malé Úpě na hřebenech Krkonoš v neděli večer hořel penzion Lesní zátiší. Hasiči dostali oheň pod kontrolu po necelých dvou hodinách. Všem lidem z penzionu se podařilo dostat ven z budovy. Nikdo se nezranil. Příčiny požáru nejsou známé, na místě je začal zjišťovat vyšetřovatel hasičů.

K ohni v 19:11 vyrazilo šest jednotek hasičů se sedmi cisternami a automobilovým žebříkem. „Při příjezdu hasičů plameny prostupovaly střechou,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Plameny podle ní zasáhly podkroví penzionu. Navzdory silnému větru se podařilo šíření ohně včas zastavit a dřevěná budova byla z větší části uchráněna.

Zdroje vody pro hašení si hasiči zajistili z místního hydrantu a retenční nádrže. „Ze žebříku ochlazujeme střechu objektu. Uvnitř jsou tři průzkumné skupiny hasičů, které hasí v podkroví,“ sdělila před půl devátou mluvčí Götzová. Hlavní silnice vedoucí přes Horní Malou Úpu hasiči kvůli hašení uzavřeli.

Kolem 23:30 hasiči na twitteru oznámili, že likvidační práce v budově ještě nebyly ukončeny, část zasahujících jednotek už se ale mohla vrátit na základny. Hodnotu zachráněného majetku hasiči odhadli na zhruba 14 milionů korun a způsobenou škodu na asi 900.000 Kč.

Penzion má podle své webové prezentace 15 lůžek a jeho součástí je i restaurace. Stojí v těsné blízkosti hlavní silnice vedoucí z Horního Maršova do Horní Malé Úpy a na hraniční přechod do Polska. Od centra obce, která leží v nadmořské výšce 1050 metrů nad mořem, je vzdálený asi 50 metrů.

Požáry objektů v Krkonoších v minulosti v řadě případů skončily tragicky a velkými škodami. V únoru 2019 oheň zcela zničil chalupu ve Velké Úpě, v domě uhořel jeden člověk. V prosinci 2019 v Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor shořela chata Bažina, škoda činila asi čtyři miliony korun. V březnu 2015 při požáru bývalé hájenky v Horní Malé Úpě zemřela čtyřiapadesátiletá žena. Její manžel a pětiletý vnuk stačili z hořícího objektu utéct. Oheň objekt zcela zničil.

ČTK
Foto: HZS Královéhradeckého kraje a JSDH Pec pod Sněžkou