Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Recidivista kradl a prodával dřevo ze skládek po kamionech

1. 11. 2022

Recidivista kradl a prodával dřevo ze skládek po kamionech 3 snímků
Trutnovská policie v minulých dnech zatkla šestatřicetiletého recidivistu podezřelého z krádeží dřeva z různých skládek v okrese. Kulatinu prodával po kamionech, dřevo vydával za své. Za posledního půl roku tak podle policie v zatím šesti prokázaných případech ukradl 300 metrů krychlových dřeva a způsobil škodu za více než 670 tisíc korun.

Policie muže zadržela přímo při nakládání kradené kulatiny v areálu jedné firmy na Trutnovsku. Policisty přivolal svědek, který si všiml dvou odjíždějících kamionů se dřevem. Třetímu kamionu svědek svým autem zatarasil cestu. Řidič kamionu podle policie netušil, že naložil kradené dřevo, a náklad vrátil.

Zadržený muž podle policie také v posledních dvou měsících třikrát porušil dvouletý zákaz řízení motorových vozidel. „Navíc se měl dopustit i podvodu, kdy své příbuzné z účtu pod smyšlenou legendou vybral téměř 45.000 korun, které si ponechal,“ uvedla mluvčí policie Iva Kormošová. 

Policie muže, který byl v minulosti několikrát ve vězení, obvinila z krádeže, podvodu a maření výkonu úředního rozhodnutí. Soud na muže, který je bez zaměstnání a bydliště, uvalil vazbu. V případě odsouzení mu hrozí až pět let vězení.

Lesy ČR evidují růst krádeží dřeva, k ochraně před zloději dávají do klád čipy

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos eviduje růst krádeží dřeva. Za první pololetí počet krádeží evidovaný podnikem vzrostl o 45 procent na 58 případů, ke konci září počet krádeží narostl na 84. K zamezení krádeží podnik začal letos v létě používat sledovací GPS čipy, které lesníci instalují do klád na skládkách v lesích. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

„Nejvíce případů krádeží evidujeme v severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita a dříví na skládkách je stále velké množství. Roli hraje i růst cen dřeva v poslední době,“ řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Objem ukradeného dřeva za prvních devět měsíců roku podnik vyčíslil na 2400 metrů krychlových se škodou 1,7 milionu korun.

Proti zlodějům se lesníci brání závorami na cestách v lesích, používáním fotopastí nebo používáním mobilní aplikace, do níž revírník Lesů ČR zanese každou fůru dřeva, která na kamionu opouští skládku. Policie má do aplikace Lesů ČR přístup a data z ní může použít při silniční kontrole kamionu naloženého dřevem.

Letošní novinkou je používání GPS čipů. Lesníci čip vloží do otvoru vyvrtaného v kládě, který pak zamaskují. Následně mohou v mobilní aplikaci pohyb klády na mapě sledovat. „Zatím jsme instalovali stovky čipů a nová metoda již má výsledky. Na odhalování zlodějů spolupracujeme s policií,“ uvedla Eva Jouklová.

Lidé si však mohou dřevo z lesa odnést i bez toho, že by jim hrozil postih. „Každý si může sebrat na zemi ležící klest. Průměr větve ale nesmí překročit sedm centimetrů,“ dodala mluvčí.

Zájemci si mohou dřevo na palivo od Lesů ČR také koupit, a to buď ze skládky nebo formou samovýroby. Zájem o dřevo je veliký a podnik na něj mnohde musí dělat pořadníky. Každý zájemce si u státních lesů může koupit až 35 metrů krychlových dřeva. Ceny dřeva na topení podnik od dubna neměnil.


ČTK

Foto: Policie ČR