Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Za volant usedá výrazně víc opilých řidičů než loni

15. 11. 2022

page.Name
Dvanáct stovek řidičů pod vlivem alkoholu a dalších více než osm stovek pod vlivem drog přistihli za prvních deset měsíců letošního roku policisté v Královéhradeckém kraji. Oproti loňskému roku jde o výrazný nárůst. U opilých řidičů se jedná o nárůst o 45 procent, zdrogovaných řidičů je meziročně o jednu čtvrtinu více.

Stále častěji se královéhradečtí policisté setkávají na silnicích s opilými řidiči. Od začátku letošního roku do konce října policisté v Královéhradeckém kraji přistihli 1199 řidičů pod vlivem alkoholu. 379 z nich přitom nadýchalo přes jedno promile, čímž se dopustilo trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Podstatná část těchto silně opilých řidičů přitom způsobila dopravní nehodu. Konkrétně se jedná o 212 opilých řidičů, z nichž 161 nadýchalo nad jedno promile. 

Oproti stejnému období v loňském roce pozorují krajští policisté významný nárůst, konkrétně se jedná o 45 procent. Loni od ledna do října přistihli policisté 833 opilých řidičů, přičemž nehodu způsobilo 182 z nich. Za nárůstem může být kromě nezodpovědnosti některých řidičů také vyšší mobilita, neboť letošní rok neovlivnily na rozdíl od toho loňského žádné omezení související s epidemií covid-19. 

Opilci za volantem jsou podle dat policistů stále častějším úkazem nebo řidiči zdrogovaní. Rozdíl mezi oběma skupinami hříšníků se však v posledních letech zmenšuje. V letošním roce přistihli policisté v hradeckém kraji už 837 řidičů pod vlivem drog. Celkem 13 z  nich přitom způsobilo dopravní nehodu. Loni za stejné období zastavili policisté 684 zdrogovaných řidičů.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Policie ČR