Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Muž přišel o 200 tisíc korun. Stal se obětí podvodu

27. 12. 2022

page.Name
Jeden telefonát, vzdálený přístup k počítači a kód z textové zprávy stačily dosud neznámu podvodníkovi k tomu, aby okradl muže z Královédvorska o 200 tisíc korun.

Případ se stal před Vánoci. Poškozenému zavolal neznámý muž a nabídl mu pomoc získat peníze z dřívějších obchodů. „Jelikož oznamovatel opravdu před několika lety obchodoval na burze, přišlo mu to vhod,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Nainstaloval si podle pokynů podvodníka do počítače program Anydesk a sdělil mu kód z textové zprávy. „Jakmile to učinil, všiml si v internetovém bankovnictví příchozích i odchozích plateb. Navíc mu byla schválena bez jeho vědomí půjčka na 138 tisíc, která byla ještě ten den převedena neznámo kam,“ upřesnila Pižlová.

Druhý pokus podvodníka o půjčku 480 tisíc korun už banka neschválila. Přesto poškozený předběžně přišel o částku přesahující 200 tisíc korun. „Případ šetříme pro podezření ze spáchání přečinu podvod a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací, za což hrozí pachateli až 5letý pobyt za mřížemi,“ oznámila policejní mluvčí.

Podvod není ojedinělým. Policie proto doporučuje, aby si lidé neinstalovali do svých počítačů program Anydesk (vzdálený přístup k počítači). „Cílem podvodných volání od fiktivních pracovníků různých firem je vždy získání přístupu k vašemu bankovnímu účtu a následné získání vašich finančních prostředků,“ upozornila Šárka Pižlová.

(pac, tz-špi)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek