Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Na Zvičině spadl paraglidista, ze stromu mu pomohl hasič

18. 8. 2022

Na Zvičině spadl paraglidista, ze stromu mu pomohl hasič 5 snímků
Pořádnou porci štěstí v neštěstí měl paraglidista, který ve středu odpoledne spadl na Zvičině z nebe přímo do větví stromu. Pád přežil bez zranění. Bezpečně se pak dostal na zem díky jednomu z přivolaných hasičů.

Muž s padákem zůstal viset ve výšce přes dvacet metrů. „Kvůli složitému lesnímu terénu nebylo možné ustavit výškovou techniku a nastavovací žebřík až k visícímu paraglidistovi nedosáhl,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasiči uvažovali také o záchraně pomocí lanového podvěsu pod vrtulníkem, ale nakonec se na pomoc muži vydal profesionální hasič-lezec. „Za pomoci stromolezeckých stupaček se dostal až k muži s padákem, zajistil ho a pomohl mu pomocí lanové techniky dostat se k žebříku, po něm pak slezl zachráněný dolů. Další hasiči jistili vše ze země,“ upřesnila Götzová.

Paraglidista neměl žádné zranění. Zamotaný padák vyprostil z větví lezec.

Za posledních šest dní je to už druhý paraglidista, kterému hasiči pomáhali. Minulý pátek neplánovaně přistál v koruně stromu na Poštmistrově kopci u Nové Paky, a to ve výšce 35 metrů a kupodivu bez zranění.

„Paraglidistovi se hasiči přiblížili v koši automobilového žebříku, do koruny stromu se přímo až k muži vyšplhal hasič - lezec. Zajištěný sportovec se dostal do koše výškové techniky a byl svezen bezpečně dolů,“ sdělila mluvčí.

Po dohodě se správcem lesa pokáceli hasiči nakonec i strom, v jehož větvích zůstal zamotaný padák za desítky tisíc korun. „Podle informací správce byl strom určen ke kácení, ´přistávací manévr´ paraglidisty proces jen urychlil,“ dodala mluvčí hasičů Martina Götzová.

(pac, tz-mgö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči