Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Chtěl investovat do kryptoměny, místo toho přišel o 1,5 milionu korun

1. 2. 2022

page.Name
Jeden z největších internetových podvodů v regionu vyšetřuje od minulého týdne policie. Muž naletěl, domníval se, že investuje do kryptoměny. Ve skutečnosti ale přišel o více než 1,5 milionu korun.

Poškozený oznámil podvod minulý týden, policie k případu zveřejnila podrobnosti dnes. „Muž nejprve našel na internetu reklamu ohledně výhodných investic pod záštitou velmi známého českého moderátora. Vyplnil kontaktní formulář a poté ho telefonicky kontaktovala žena s ruským přízvukem a později i údajný investiční poradce. Všichni s ním hovořili anglicky,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Na pokyn poradce si muž do počítače nainstaloval program Anydesk a opakovaně jim tak udělil vzdálený přístup do svého počítače. Právě to bylo největší chybou. „Pachatelé pod záminkou investic na jméno poškozeného založili účty na burzách a zdánlivý účet, kde za pomocí grafů viděl, jak se mu zatím jeho vložené „drobné“ zhodnocují. Pod vidinou velkého zisku si vzal u banky úvěr a vybral svůj investiční účet a všechny tyto prostředky použil na nákup kryptoměny,“ upřesnila Pižlová.

Následně pak muž přišel o částku přesahující 1,5 milionu korun. „Opět přes vzdálený přístup k jeho počítači a za pomocí jeho souhlasu k provádějícím transakcím neznámým pachatelem,“ oznámila policejní mluvčí.

V případě dopadení hrozí pachateli a osm let vězení. Policisté ale apelují na veřejnost, aby se podobným transakcím vyhnula nebo byla při nich velmi opatrná. „Buďte obezřetní a chraňte své finanční prostředky. Nedůvěřujte nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení svých peněz,“ dodala Šárka Pižlová.

  čtěte také:


Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek