Středa

24. července 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Muž přišel internetovým podvodem o 1,3 milionu korun

30. 3. 2023

page.Name
Muž z Trutnovska, který naletěl podvodníkům, přišel o 1,3 milionu korun. Šlo o nevýhodnou investici, kterou našel na internetu. Trutnovští kriminalisté vedou trestní řízení proti neznámému pachateli ve věci možného zločinu podvodu, za což v případě dopadení a prokázání viny hrozí až osm let vězení.

"Poškozený policistům uvedl, že si na internetu všiml reklamy na výhodné investování s pozitivními komentáři lidí a zaregistroval se. Poté se s poškozeným spojil muž jménem Robert, který se stal jeho finančním poradcem," uvedla , řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Muž si na doporučení nainstaloval program pro vzdálený přístup Anydesk, čímž pachatel získal přístup do jeho počítače. "Následně si poškozený vzal úvěr 700 tisíc korun, přičemž mu poradce sdělil, že za něj nakoupí bitcoiny, které obratem výhodně prodá. Peníze společně převedli a poté přišly problémy. Banka podle poradce požadovala ověření finančních prostředků poškozeného, a to ve výši téměř 600 tisíc korun, které měl zaslat bance, aby mu mohla vyplatit slíbený výnos z investování, a to jeden milion korun," uvedla policie.

Poškozený poté přímo zkontaktoval společnost, která mu investování prvotně na internetu nabídla. Podle policie ho však právní zástupce firmy uklidnil a sdělil mu, že je vše v pořádku, že jde o běžný postup.

"Toto oznamovatele uklidnilo, a jakmile měl požadované peníze na účtu, společně je s poradcem přes anydesk převedli do banky. Ovšem následoval obdobný scénář, výnos nemohl být opět poškozenému převeden z pochybných důvodů, finanční i právní poradce opět požadovali další peníze, k čemu však již nedošlo," sdělila Pižlová.

Policie dlouhodobě varuje před internetovými podvody, jejichž počet roste. Kriminalisté doporučují dodržovat zásady bezpečného obchodování. Obětí internetového podvodu se může stát skoro každý, největším nebezpečím v on-line prostředí je velký dosah, uvedla policie.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek