Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Policie chytila za měsíc 106 opilých řidičů. Rekordman měl 2,69 promile

4. 3. 2023

page.Name
V průměru tři opilé řidiče denně přistihli policisté v únoru na silnicích hradeckého kraje. „Jednalo se přitom pouze o namátkové kontroly, jelikož není v silách policie zkontrolovat každého řidiče pohybujícího se po našich komunikacích,“ upozornila policejní mluvčí Lucie Konečná.

Policisté odhalili celkem 106 motoristů, kteří měli pozitivní výsledek na přítomnost alkoholu v dechu. „Z osmdesáti procent se jednalo o přestupky, zbytek byl kvalifikován jako trestné činy,“ upřesnila Lucie Konečná.

Nejvyšší naměřená hodnota činila 2,69 promile alkoholu v dechu.

Opakované výzkumy ukazují, jak negativně se alkohol podepisuje na způsobu řízení. „Již při překročení hranice půl promile se člověk stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu,“ upozornila Konečná.

Alkohol za volantem zvyšuje agresivitu, vede k přeceňování řidičských schopností a má negativní vliv i na periferní vidění. Zrádný může být i zbytkový alkohol.

„Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů dochází k vážným dopravním nehodám. Všichni účastníci silničního provozu si musí uvědomit, že porušováním dopravních předpisů a stoupající agresivní jízdou není možno zajistit bezpečnost v silničním provozu,“ dodala policejní mluvčí Lucie Konečná.

(pac, tz-luk)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek