Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Policie stíhá předsedu firmy a sportovních spolků za škodu 7,7 milionu

14. 3. 2023

page.Name
Z majetkových machinací a porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou za 7,7 milionu korun podezírá hradecká krajská policie devětatřicetiletého muže z Prahy. Skutků se podle detektivů dopustil během čtyř let jako předseda představenstva společnosti v Trutnově a jako představitel tří sportovních spolků. V případě odsouzení muži hrozí až pět let vězení.

Škodu téměř za 6,75 milionu korun způsobil podle policie tím, že v čele společnosti řádně nepečoval o její majetek, případně ho prodával pod cenou. V jednom ze spolků jako jeho výkonný ředitel objednal bez vědomí a souhlasu statutárního orgánu spolku vývoj počítačových programů za miliony korun. Programy však spolek nikdy nedostal ve funkční podobě.

V čele společnosti muž podle policie zpronevěřil majetek téměř za 460 000 korun. „Za prostředky společnosti například nechal v několika případech zakoupit kancelářský nábytek, který byl následně instalován do sídla jednoho z jím řízených sportovních spolků. Dále si z účtu společnosti neodůvodněně převedl různé částky na svůj soukromý bankovní účet či soukromě užíval některé věci z majetku společnosti,“ uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Po konci ve funkci předsedy představenstva nepředal novému vedení společnosti účetnictví. „Tím, že zatajil účetní knihy, zápisy a jiné doklady, hrozilo řádné a včasné vyměření daně,“ objasnila mluvčí. Při odvolání z vedení spolků svým nástupcům nepředal část movitého majetku. „Půlmilionovou škodu způsobila tím, že peníze ze schválených dotací pro jeden spolků použila na jiné účely, než na které byly účelové,“ dodala Iva Kormo.

Vedle trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku muže čelí i stíhání pro zpronevěru, dotační podvod a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

ČTK
Foto: Miloš Šálek