Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Policie dopadla drogový gang, mohl si vydělat miliony

26. 7. 2023

page.Name
Policie v hradeckém kraji dopadla organizovanou skupinu čtyř mužů ve věku 32 až 36 let, které viní z výroby a distribuce marihuany. Gang působil v Česku i v Polsku. Tři muži jsou Češi, jeden je cizinec.

Tři muže, z nichž dva skončili ve vazbě, zatkla policie za účasti zásahové jednotky v první polovině června s necelým kilogramem sušiny. Nejstaršího muže ze skupiny, cizince, který také skončil ve vazbě, policie zadržela minulý týden. Cizinec byl podle policie hlavou gangu.

Podle informací ČTK jde o občana Polska. Policie odmítla jeho státní příslušnost komentovat. „Je předpoklad, že prodejem drog si mohli obvinění muži vydělat několik milionů korun. Dle znaleckého posudku do výrobní technologie investovali více než jeden milion korun. Během sedmi let vyrobili minimálně 50 kg marihuany,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Obvinění muži měli podle zjištění policie vzájemně rozdělenou práci s jednoznačným cílem dlouhodobě páchat trestnou činnost. Češi zajistili na Královéhradecku a Pardubicku vhodné objekty pro výrobu marihuany, ve kterých nainstalovali pěstební stany a vybavili je sofistikovanými technologiemi s využitím botanických a technických prostředků, soustavou výbojek, ventilačním potrubím, vzduchotechnikou, filtry a dokonce zavlažováním.

„Skrytým způsobem pěstovali vysoce prošlechtěný kultivar rostliny konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek, který sušili a připravovali k distribuci,“ sdělila Kormošová.

Cizinec podle policie řídil, určoval objem výroby a udával čas a místo předání finálního produktu. „Po půl až jednom kilogramu si sušinu předávali v různých intervalech a na různých místech u státních hranic s Polskem,“ dodala mluvčí. Kvůli utajení často měnili místa jednotlivých předávek a vybírali si k tomu odlehlá a neobydlená místa, kam se většinou po odstavení auta dopravovali pěšky buď v časných ranních hodinách nebo naopak pozdních večerních.

„Policisté při domovní prohlídce zajistili kromě rostlin různého vzrůstu a vybavení k jejich pěstování i 14 kg sušiny, 0,5 kg hašiše v cihličkách, 2,5 milionu korun v hotovosti a investiční zlato a stříbro v hodnotě 500 000 korun,“ upřesnila Kormošová. Policisté zajistili také dvě luxusní auta Porsche a Audi S5 a dvě nemovitosti.

Policie čtveřici obvinila ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. V případě prokázání viny jim hrozí trest od deseti do 18 let vězení.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek